1980’lerde iPhone Nasıl Görünürdü?

1980’lerde iPhone Nasıl Görünürdü? promegaweb izmir web tasarım
1980’lerde iPhone Nasıl Görünürdü? promegaweb izmir web tasarım

Apple, iPhone’u 30 sene önce yapsaydı tasarımı ve işlevleri o günlerin koşullarına göre yapılmış olsaydı nasıl görünürdü? Bunu merak eden bir tasarımcı, dönemin koşullarına göre bir iPhone dizayn etmiş ve oldukça enteresan bir konsept ortaya çıkmış.

Son 15 yıldır geliştirdiği iPod, iPhone ve iPad serileriyle taşınabilir müzik çalar, telefon ve tablet pazarlarında trend belirleyen Apple, günümüzden 30 yıl önce ilk Macintosh bilgisayarlarını üretmişti. Tam da o dönemde iPhone çıkarsaydı tasarımı nasıl olurdu sorusunun cevabını bir tasarımcı aramış.

Ürünlerinde teknolojinin yanı sıra tasarıma ve kullanım kolaylığına öncelik veren Apple’ın gözbebeği elbette iPhone. Şirket 9 yıl önce ilk iPhone modelini piyasaya sürdüğünde akıllı telefon pazarında önemli bir dönemin kapısını aralamıştı.

Rakiplerini de dokunmatik ekran ve uygulama tabanlı işletim sistemi konusunda harekete geçiren Apple’ın daha önceki uzmanlık alanı bilgisayarlardı. Şirketin 30 yıl önce çıkan ilk Macintosh kişisel bilgisayarı dönem için devrim niteliğindeydi. Apple her dönemde bu başarıyı yeniledi diyebiliriz.

Peki, Apple’ın 30 yıl önce, tam da ilk Macintosh bilgisayarlarını satışa sunduğu dönemde bir iPhone yapsaydı tasarımı nasıl olurdu? Pierre Cerveau adlı tasarımcı, bu soruya cevap aramış ve o dönemin koşullarına uygun bir iPhone tasarlamış. Dönemin çevirmeli numara çarkına ve küçük bir monokrom ekrana sahip olan Macintosh Phone’un disk kapasitesi 512 kilobayt.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.