Aksiyon Kamerası Satın Alma ve Kullanma Rehberi

Aksiyon Kamerası Satın Alma ve Kullanma Rehberi
Aksiyon Kamerası Satın Alma ve Kullanma Rehberi

Günlük yaşantınız aksiyon dolu olmayabilir veya Zagor gibi maceradan maceraya koşmuyor olabilirsiniz ama sorun değil; yine de bir aksiyon kamera ile hayatınıza renk katabilirsiniz. İş veya hobi amaçlı aksiyon kamera kullanımı her geçen gün artıyor ve bu cihazlardan edinmek isteyenlerin zihinlerinde “hangisini almalıyım” sorusu çınlıyor. İyi ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir aksiyon kamera satın almak için bilmeniz gerekenleri bu rehberde derledik.

Kaskının üzerinde aksiyon kamera taşıyan pek çok motorsikletli görmüşsünüzdür. Bu doğal hale geldi fakat geçtiğimiz hafta küçük bir rahatsızlık için gittiğim hastanede başının üzerinde GoPro taşıyan kişiyi görmek benim için hayret vericiydi. O gün boyunca gördüğü her şeyi kaydetmek istemesinin eminim makul bir sebebi vardır.

Aksiyon kameralarının sağladığı eğlence olanakları gerçekten benzersiz. Kullanım amaçlarınıza uygun bir aksiyon kamerası bulmak için ayrıntılı aramalar yapmanız gerekiyor çünkü seçenek sayısı bir hayli artmış durumda. Birkaç yıl önce piyasada bulunan model sayısı oldukça sınırlıydı. Üstelik bu kameralar 720p çözünürlüğün ötesine geçemiyor, titrek videolar kaydediyorlardı ve oldukça kırılgan bir yapıya sahiplerdi. Aksiyon kameralarının bu ilk örnekleri aslında standart kameralardan hallice, neredeyse diğer her şeyin pahasına pil ömrünü ve küçük boyutları öne çıkaran tasarımlardı. Ama artık bambaşka bir hikâyeden söz ediyoruz. Bu işe yeni girişen meraklılardan profesyonel heyecan arayanlara kadar herkese hitap edebilen onlarca model mevcut. Siz de bu aralar bir aksiyon kamerası almayı kafaya koyduysanız size en uygun olan modeli bulmak ve onu en iyi şekilde kullanmak için aşağıda verdiğimiz ipuçlarını akılda tutun.

Satın alırken bunlara dikkat edin

Bugün bir aksiyon kamerası almak istediğinizde neredeyse sayısız seçenekle karşı karşıyasınız. Bu aslında hem iyi hem de kötü bir şey çünkü böyle bir durumda seçeneklerinizi daraltmak da önemli. İşte bu bağlamda akılda tutmanız gereken şeyler şunlar:

Kamerayı ne için kullanmayı planladığınızı bilin. Örneğin su sporlarıyla uğraşan veya denizde vakit geçirmeyi seven biriyseniz dayanıklı, su geçirmez ve suyun üzerinde durabilen bir aksiyon kamerasına yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Hatta videoları yüklemeyi, düzenlemeyi ve paylaşmayı da size hiç sorun çıkarmadan halleden bir modele hayır demezdiniz. Eğer aldığınız kamerayı çoğunlukla bir araca monte edilmiş halde kullanacaksanız o halde optik görüntü stabilizasyonu (OIS) sizin için birinci planda olmayacak, zira onu ormanlık bir alanda koşu yaparken kullanmayacaksınız.

Mevcut aksesuarları araştırın. Bütün vaktinizi en iyi video kalitesini sunan kamerayı bulmaya harcarsanız cihazı istediğiniz yere monte etmeyi sağlayan aksesuarların ne kadar pahalı olduğunu -veya daha kötüsü- piyasada bulunmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Video kalitesi elbette önemli ama kamera, her şeyiyle sizin ihtiyaçlarınıza uygun olmalı.

4K’ya gerçekten ihtiyacınız var mı? 4K (Ultra HD), film ve oyun dünyasında son yılların moda terimlerinden. Evet, 4K içerikler harika görünüyor ama onları izlemek için bir 4K televizyon veya monitöre de ihtiyacınız var. Diğer yandan 4K uyumlu bir ekranınız henüz yok diye 4K teknolojisini göz ardı etmemelisiniz. Muhtemelen birkaç yıl içinde yeni bir 4K ekranınız olacak ve o zaman videolarınızı yeniden izlerken 720p veya 1080p kamera seçtiğiniz için pişman olabilirsiniz. Bütçeniz elveriyorsa 4K destekli modelleri tercih etmekte fayda var.

Ekstralardan haberiniz olsun. Halihazırda piyasada bulabileceğiniz aksiyon kameraları basitçe bir yerlere tutturulmaktan ya da video kaydetmekten çok daha havalı işlerin üstesinden gelebilir. Bu cihazların çoğunda, düştüklerinde bulunabilmeleri ya da sahneleri çektiğiniz yerlerin etiketlenmesi için dahili bir GPS özelliği var. Hatta bazı kameralar bu sensörü kullanarak hız ve G-force’taki değişiklikleri tespit edebiliyor, böylece kameranın uyanmasını ve kayda başlamasını sağlayabiliyor. Bluetooth ve Wi-Fi özellikleri kameraların kablosuz uzaktan kumandalara ya da akıllı telefonlara bağlanması için kullanılan yaygın teknolojiler. 30 fps’nin üzerindeki kare hızları daha keskin videolar üretebiliyor, 120 ve üzeri kare hızları ise kameranın canlı yavaş çekim numaraları yapmasına bile olanak tanıyor. Bu cihazlarda olup olmadığını kontrol edebileceğiniz diğer özellikler arasında ise optik stabilizasyon, HDR desteği, kolay bir yazılım kullanımı ve kamerayı kullanmayı planladığınız şeylerle uyumlu bir tasarım sayılabilir.

Kullanırken bunlara dikkat edin

Bir aksiyon kamerasının bütün ayarlarını yapıp deklanşöre bastıktan sonra, artık gündelik yaşamınızın bir parçası olan bu cihazın bütün potansiyelini açığa çıkarmak adına alıştırma yapmak isteyeceğiniz birkaç alışkanlıktan söz edebiliriz.

Ona ip bağlayın. Montaj aparatları kameranızı her türlü yüzeye sabitlemek için harika bir yöntem ama bu montajın yanı sıra sağlam ve kısa bir kordonu cihaza bağlamak çok işe yarayacaktır. Böylece montaj aparatı (veya onu tutan yapıştırıcı) bir şekilde sökülürse pahalı aksiyon kameranızı kaybetmezsiniz.

Pilinizin durumunu bilin. Aksiyon dolu üç saatlik bir tura çıkmayı planlıyorsanız pilinizin dört beş saat idare edecek kadar dolu olduğundan emin olun veya yanınıza yedek pil alın.

Eşyalarınızı en ince ayrıntısına kadar toplayın. Maceraperestler için aksiyon kameraları sıklıkla yanlarında taşıyacakları bir seyahat aksesuarıdır. Çantanızı hazırlarken bu cihazın aksesuarlarını da unutmadığınızdan emin olun. Pilleri, su geçirmez kılıfları, montaj aparatlarını ve lens koruyucuları gittiğiniz yerden almak mümkün olmayabilir ya da çok pahalıya patlayabilir.

Bugünlerde yeni bir aksiyon kamerası alacaksınız muhtemelen asıl ihtiyaçlarınızın hepsini karşılamak üzere tasarlanmış bir modelde karar kılacaksınız. Bazı temel satın alma ve kullanım ipuçlarını sizinle paylaştığımıza göre artık size kalan şey bu cihazlardan birini alıp onun tadını çıkarmaya başlamak.

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.