Alan Adının SEO Etkisi

Alan Adının SEO Etkisi

SEO yu etkileyen şeyler arasında domain yani alan adı da bulunuyor. Peki alan adı SEO yu nasıl etkiler? Bugünkü yazımızda bu sorunun cevaplarını açıklamaya çalışacağız.

Domain Yaşının SEO ya Etkisi
Yeni bir alan adı alacaksanız geçmişini iyi araştırmalısınız. Daha önce Google tarafından ceza yemiş bir alan adıysa işiniz daha da zorlaşacak demektir. Ayrı bir konu olarak Google yaşı daha eski domainleri daha hızlı indexler. Tabi ki bu alan adının geçmişinin iyi olması gerekir. Domain alırken bu konuya dikkat edin.
Domainin Kullanılacağı Süre
Domaini ne kadar süreliğine aldığınıza arama motorları önem verir. Bir nevi güven unsuru olarak görülebilir. Arama motorları gelecek zamanlarda domainin olup olmayacağını buradan anlamaya çalışırlar. Uzun süreli olarak alacağınız domain ile arama motorlarının güvenini kazanabilirsiniz. Bu önemli bir unsurdur.
Anahtar Kelimenin Domain de Geçmesi
Arama motorlarında çıkmak istediğiniz anahtar kelimenin domain de geçmesi oldukça önemlidir. Ancak arama motorları artık sadece anahtar kelimenin alan adında geçtiği güncellenmeyen, sağlam içeriğe sahip olmayan siteleri dikkate almıyor. Anahtar kelimenizle ilgili en iyi alan adını almış olsanız bile sitenizi güncel tutup, içerik eklemeye devam etmelisiniz. Ancak o zaman arama motorları için alan adınızın bir önemi olacaktır.
Lokasyon Uzantısı
Ülke uzantılı domainler kendi bulunduğu lokasyondaki aramalarda arama motorları tarafından ön plana çıkarılmaktadır. Kendi ülkenizin IP’sinden arama yaptığınız zaman arama motorunu başka dilde kullansanız bile lokasyonunuzu dikkate alacaktır. Genelde bir arama yaptığınız zaman .com.tr uzantılı web sitelerinin üst sıralarda çıktığını görebilirsiniz.
Subdomain de Anahtar Kelime Geçmesi
Web sitenizin alan adında geçmese bile herhangi bir subdomaininde anahtar kelimenizin geçmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Ama tabi ki yukarıda da bahsettiğimiz gibi sitenizin güncel tutulması ve içerikleri oldukça önemlidir.
Açıkladıklarımızı kısaca toparlayacak olursak alan adının SEO etkisi oldukça büyüktür. Ancak bu etkiden yararlanmak yine sizin eliniz de olacaktır. Arama motorları kullanıcılara en doğru sonuçları çıkarmaya çalışacaktır. Siz de kullanıcı odaklı çalışmalar ve içerikler hazırlarsanız en üst sıralarda çıkmamanız için herhangi bir sebep yoktur. Sistemli ve düzenli bir çalışma yeterli olacaktır.

Detaylı bilgi alın,
– Yönetim Panelli ve Mobil Uyumlu Web Sitesi
– Neden bir internet sitesi açmalıyım?
– İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?
– E-ticaret
– Size Özel Web Yazılım
– Web Barındırma / Web Hosting
– İzmir Web Tasarım
– Google Seo Arama Motoru Optimizasyonu
– İnternet Reklamcılığı / Google Adwords / Google Ads

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.