Apple Ürünlerini Baştan Yaratacak 25 Büyük Yenilik

Apple Ürünlerini Baştan Yaratacak 25 Büyük Yenilik promegaweb izmir web tasarım

Apple, önceki gün San Francisco’da düzenlediği dev etkinlikte ürünlerine getirdiği yenilikleri duyurdu. Şirketin iPhone, iPad, Mac, Apple TV, Apple Watch cihazlarındaki işletim sistemlerinde yaptığı düzenlemeler pek çok yenilik getiriyor. Sonbaharda çıkacak bu güncellemelerin içerdiği 25 muhteşem yeniliği derledik.

Yeni işletim sistemi iOS 10’la pratik yenilikler

1- iOS 10’la birlikte kilit ekranı değişiyor. Kilit ekranındaki bildirimlerin detaylarını 3D Touch kullanarak görmek ve silmek mümkün olacak. Kilit ekranında kullanılan kamera ve müzik fonksiyonları daha iyi ve kullanışlı hale getirilmiş.

2- Siri, bundan böyle geliştiricilere de açılıyor. Yani üçüncü parti uygulamalarda da Siri işlem yapabilecek. Siri desteğini başlatan uygulamarın fonksiyonlarını sesli olarak kullanmak mümkün hale gelecek.

3- Cihazdaki fotoğraflar arasında arama yapmak daha kolay hale geliyor. Yüz ve nesne tanıma sayesinde yüklü fotoğraflar içinde örneğin ağaçlı veya denizli fotoğrafları bulabiliyorsunuz.

4- iOS 10’la birlikte Harita uygulaması da epeyce gelişiyor. Rotanızda trafik varsa alternatif yollar önerecek, yol üzerindeki mekanlarda arama yapılabilecek ve nereye gittiğinizi tahmin ederek hem zum özelliğini artıracak hem de etraftan öneriler sunacak. Ayrıca bu bilgileri Apple Car Play’e de canlı olarak aktarabilecek.

5- Emojiler üç kat büyüyecek. Yazdıklarınıza göre emoji tahmin edip önerebilen iOS 10, emoji’lere dönebilecek kelimelerin de altını çizecek.

6- Apple Music de iOS 10’la epeyce gelişiyor. Doğrudan şarkılara erişilen bir ana ekrana kavuşan uygulama, daha sade tasarımıyla kullanımı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Apple Watch sahipleri daha mutlu olacak

7- Yenilenen işletim sistemi watchOS 3; el yazısı tanıma, fitness bilgileri paylaşma ve uygulamalara kolay erişim özellikleri kazanırken, arayüzü de hızlandı.

8- Apple Watch ekranı, watchOS 3 ile favori uygulamaları aynı ekranda topluyor. Uygulamalar arası geçişin yanı sıra, iOS’takine benzer bir Kontrol merkezi de temel bilgilere erişimi kolaylaştıracak.

9- Arka plan güncellemeleri ve daha hızlı ekran tazeleme de gerçekleşecek. Tanıtımda ekran tazelemenin 7 kat hızlanacağı belirtildi.

10- Mesajlara hızlı yanıt vermek de artık daha kolay. Mesajı aşağı kaydırmanız yeterli olacak. Klavye kullanmak istemezseniz, Scribble’ı seçebileceksiniz. Bu özellik sayesinde ekrana dokunarak el yazısıyla yazabileceksiniz, Apple Watch da bu yazıyı tanıyabilecek.

11- SOS (Acil durum) özelliği ile tıbbî ya da herhangi bir başka acil durumda bir geri sayım başlatılabilecek. Geri sayım bittiğinde, örneğin ABD’de 911 aranacak.

12- Apple Watch’a eklenen bir özellik de Activity Sharing oldu. Arkadaşlarınızın ve ailenizin paylaştığı fitness verilerini görebilecek ve mesajlar ile birbirinizi motive edebileceksiniz.

13- Birkaç dakikalık nefes düzenleme egzersizleri yapabileceğiniz Breathe, size nefesinizi düzenlemekte yardımcı olacak.

Mac bilgisayarlar daha akıllı hale geliyor

14- Yaklaşık 15 yıldır piyasadaki OS X işletim sisteminin adı, macOS olarak değişti. Yeni işletim sisteminin kod adı Sierra.

15- iPhone ya da Apple Watch gibi cihazları kullanarak bilgisayarın kilidini açmak mümkün olacak. Diyelim ki bileğinizde bir Apple Watch var ve Mac’inizin yanına geldiniz, dilerseniz otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Parola kullanmanıza gerek yok.

16- Evrensel pano özelliği, Mac’te kestiğiniz bir metnin iPhone’da da panoda tutularak kullanılabilmesini sağlıyor.

17- Mac’teki tüm çoklu pencerelere sekme özelliği getiren Apple, böylece çok sayıda uygulama arasında boğulmayı önlemek istiyor.

18- Picture in Picture (PIP) özelliği sayesinde Safari’de bir yazı okurken veya e-posta yazarken, diğer yandan aynı pencere içinde video izlemek mümkün olacak.

19- Sesli asistan Siri, macOS Sierra ile bilgisayarlara gelecek. Uygulama barına yerleşecek Siri’ye sesli komutlar vermek mümkün olacak.

Apple TV artık daha eğlenceli

20- tvOS’un yeni sürümüle Apple TV kumandası yerine iPhone kumanda etmek mümkün olacak.

21- Apple TV’de oyun oynarken iPhone’un hareket algılayıcısı kullanılabilecek.

22- Apple TV’nin Siri’si de güncelleniyor. Siri, 650 bin film ve TV dizisi arayabiliyor. YouTube’da da Siri ile arama yapmak mümkün hale gelecek.

23- Apple TV’deki kanal sayısı toplamda 300’e, uygulama sayısı ise 6 bine ulaştı.

24- Apple TV’deki her uygulamaya ilk kullanımda ayrı ayrı giriş yapmak gerekmeyecek. Tek giriş özelliği, tüm uygulamalarda kimliklendirme yapmaya başlayarak işleri kolaylaştıracak.

25- Çok parlak bir ekran istemeyenler için karanlık moduna kavuşan Apple TV, otomatik uygulama indirme özelliğiyle iPhone’unuza indirdiğiniz uygulamaları, Apple TV versiyonu varsa otomatik olarak kuracak.

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.