Arama Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Arama Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Arama motorları çeşitleri crawlerlar ve dizinler

Arama motoru çeşitleri, 2 çeşit aramamotoru bulunmaktadır.

1. Crawlerlar

Bu tür arama motorları otomatik robotlardan oluşan arama motorlarıdır. Sitelerin, site içerisindeki bağlantıların ve siteniz dışında başka bir siteye link verdiyseniz, bu linkleride görebilen programlardır. Kısacası site linkiniz ile ilgili her linki görmektedir. Örnek vermek gerekirsek

Google; Manuel site ekleme özelliği vardır.

Inktomi; Sonuçları MSN, Overture, LookSmart ve HotBot tarafından da kullanılır. Manuel site ekleme özelliği sahibi değildir.

2. Dizinler

Kullanıcılar tarafından kontrol edilen arama motorlarıdır. Kullanıcılar tarafından kontrol edildiği için oldukça güvenilir olarak görüldüklerinden birçok kullanıcı bunları ziyaret eder. Ayrıca bunlara kayıt olmak crawlerların sitenizi bulmasını kolaylaştırır. Bunlardan bazıları da crawlerlara dizin hizmeti verirler.

Yahoo; Yahoo internetteki en prestijli dizinlerden biridir. Yahoo Google sonuçlarını kullansa da ilk sayfalardaki sonuçları kendi dizininden getirir. Eğer onlar yeterli olmazsa Google sonuçlarını kullanır.

Looksmart; MSN Search kullandığı bir dizindir.

Open Directory; Google’a dizin hizmeti veren bir dizindir.

Genel olarak sayarsak; Google, MSN Search, Yahoo, Bing, Aol, Ask, Blekko, Lycos, Excite, GoodSearch, Dogpile, MyWebSearch, Webcrawler, Info, InfoSpace, Search gibi aramamotorlarını sayabiliriz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print