Barındırma Hizmeti Nedir, Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Barındırma Hizmeti Nedir, Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Web barındırma yani hosting hizmeti web sitenizin internet üzerinden 7/24 erişebilir olmasını sağlamak için kullanılan hizmettir. Web siteleri normal bilgisayarlardan daha güçlü, performanslı olan sunucu ismi verilen makinalar üzerinde barındırılır.

Web barındırma yani hosting hizmeti web sitenizin internet üzerinden 7/24 erişebilir olmasını sağlamak için kullanılan hizmettir. Web siteleri normal bilgisayarlardan daha güçlü, performanslı olan sunucu ismi verilen makinalar üzerinde barındırılır. Böylece her saniye internet sitenize erişim mümkün olur. Sunucuların bu işlevi yerine getirebilmesi için sürekli elektrik ve internete bağlı olması gerekir. Her kişi kendi sunucusuna sahip olamayacağı için çeşitli firmalar tarafından bu hizmet sağlanmaktadır.

Web siteleri dışında mail işlemleri de sunucular üzerinden yapılmaktadır. Günü her saati e-mail gönderebilmenizi sağlayan durum yukarıda anlattığımız şekilde işlemektedir. Yani bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız mutlaka hosting hizmeti yani barındırma hizmeti almanız gerekmektedir. Sektörde ücretsiz hosting veren firmalarda vardır. Ancak bu firmalar güvenilir değildir ve bir sorunla karşılaşma olasılığınız çok fazladır. Aynı zamanda ücretsiz hostingler güvenlik dışında hız konusunda da iyi değillerdir.
Hosting hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri hız konusudur. Web sitenizi ziyaret eden kişiler yavaş bir sayfayla karşılaştıkları zaman sitenizi terk etmek isteyeceklerdir. Çünkü internet dünyasında birçok alternatif vardır. Geç yüklenen web siteleri kullanıcıyı soğutur ve sitenize bir daha girmek istememesine neden olur. Bu sebeple barındırma hizmeti alırken sitenizin hızını düşürmeyeceğinden emin olmalısınız.
Bir diğer dikkat edilmesi konu ise size verilen alandır. Barındırma hizmetinde ücretler kullanılacak alana göre değişim gösterir. Kendi dosyalarınıza ve kullanım amacınıza uygun alan boyutuna sahip bir hizmet almalısınız. Web sitenizin kaplayacağı alan dışında e-mail hizmeti de bu alan üzerinden sağlanır. Eğer alacağınız alan küçük boyut sahip olursa ilerleyen zamanlarda mail trafiğinizi olumsuz olarak etkileyecektir. Hizmet sağlayıcınızla görüşerek kendinize uygun boyutta bir hosting alanı almalısınız.
Barındırma hizmeti alırken sunucunun desteklediği programları ve genel özellikleri de size uygun olmalıdır. Projenin kodlama diline göre bir hosting hizmeti almalısınız. Yani kullanılan programlama dilini ve veritabanını desteklemesi gerekir. Aksi takdirde sorunlar yaşarsınız.
Barındırma hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken ana konular bunlardır. İyi bir araştırma yaparak beklediğiniz performansı ve fiyatı yakalayabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.