Bayilik Nedir ?

Bayilik Nedir ?

Bayilik bir firmanın üretmiş veya tedarik etmiş olduğu ürün,hizmetin satışı-pazarlaması-desteği ve diğer organizasyonlarının başka bir firma veya birey tarafından yürütülmesine verilen bir iş türüdür.

İki taraf tarafından bayilik anlaşması yapılırken tüm şartlar, koşullar belirlenir ve bu kurallar dahilinde bayilik faaliyetleri başlatılır, sözleşmelerde genelde bayilik anlaşmasının iptali için cezai maddeler bulunur.
Birçok farklı bayilik modeli bulunmaktadır bunlar, Ana bayi, alt bayi, bölge bayi, dağıtıcı bayi vb. bayilik veren firmalar kendi iş modellerine göre bayilik modellerini belirlemektedirler.
Türkiye’de bayilik veren firmalar oldukça çok bulunmaktadır. Bayilik veren firmaların çoğunluğu pazarlarını büyütmek istemelerindendir. Yeni girişimciler için bazı bayilik sağlayan firmaların şartları oldukça cazipken diğerlerininki oldukça zordur.
Ülkemizde son zamanlarda her sektörden bayilik veren firmalarla karşılaşmak mümkündür. Riskli olmasına rağmen özellikle gıda sektörü aşırı derecede bayilik çalışması yapmaktadır. Gıda sektöründe bozulma ürünlerin son kullanım tarihi olduğundan dolayı Pazar durumunuzu iyi ayarlamanız gerekmektedir.
Bayilik neden popüler?
Bayilik, yeni girişimciler için popüler olmaktadır, bunun nedeni büyük sermayelere gerek duymadan ana firmanın ürünlerinin satış pazarlamasını yaparak çok fazla riske girmeden kendi işinizin patronu olma imkanı sunduğundandır. Üretim, Altyapı maliyetlerine girmeden kolayca girişimci olabiliyorsunuz. Zengin olmak için satmak yeterli, üretim işin riskli yönüdür.

Firmalar neden bayilik vermek ister?
Üretici firmalar operasyon el nedenlerden dolayı bayilik vermek isterler. Ülkemizde satış pazarlama oldukça meşakkatli bir meslektir. Her bölgede etkin pazarlama ve satış etkinliklerini yürütmek oldukça zordur. Firmalar daha fazla pazara ulaşmak için bayilik girişiminde bulunmaktadırlar.
Ayrıca bayilik veren firmalar, bayilerinin pazarlarına da kolayca ulaşmaktadır. Anadolu’da halen bir referans kanalı işlemektedir. Bulunmuş oldukları bölgede geniş çevreye sahip olan bayi adayları, bayilik aldıkları firmayı kolayca çevrelerine sunabiliyorlar.
Girişimciler neden bayilik almak ister?
Marka oluşturmak oldukça zor ve zaman isteyen bir iştir. Marka değeri olan ürün her zaman daha kolay Pazar yakalamaktadır. Yeni girişimciler bu süreçlerde zaman ve para kaybetmemek için bayilik almak isterler.
Yeni bir girişimcinin fark yaratacak bir projesi yoksa en mantıklısı kendini kanıtlamış markalardan bayilik alması en doğru karardır.

Yazılım Bayiliği
Günümüzde en popüler sektörlerden biride teknoloji’dir. Bilgi teknolojileri günümüzde her bireyin kullanmış olduğu, her evde, her işte artık yoğun kullanıldığı için, popülerliğini koruduğu gibi gelecekte de çok rövanşta olacaktır. Girişimcilerin yazılım bayiliği veren firmalarla bayilik anlaşmaları yaparak bölge pazarlarında pazar oluşturmaları oldukça mantıklıdır.
İş kurmak istiyorum ne yapabilirim diye düşünen girişimciler için en cazip iş yazılım bayiliğidir. Yazılım bayilik veren firmalar ülkemizde oldukça fazladır, Doğru bir bayilik veren yazılım şirketi ile geleceğe yatırım yapmış olursunuz.
Bayilik veren yazılım şirketleri
Türkiye’de bayilik veren yazılım şirketleri, oldukça fazladır. Bayilik alınacak yazılım şirketinin ürün grupları, bulunmuş olduğunuz bölgenin pazar durumu analız edilerek, yazılım bayilik talebinde bulunulmalıdır. Yazılım bayiliği diğer bayilik çözümlerinden daha mantıklıdır, ürünlerde/hizmetlerde son kullanım tarihi olmadığından bozulma, çürüme gibi riskler bulunmamaktadır.
Yazılım bayiliği almak isteyen girişimci teknolojiyi sevmeli ve ilgi duymalıdır. Bölgesinde satmak için aldığı yazılım bayiliğinde satacağı yazılımları iyi kullanmalı ve tanımalıdır.
Kimler yazılım bayiliği almalı
Teknolojiye merak duyan girişimciler, bilgisayar bölümlerinden mezun olmuş yeni girişimciler, bilgisayar öğretmenleri, İşlerine ek iş arayan firmalar, bilgisayar teknik servisleri, ajanslar, matbaalar, reklam firmaları yazılım bayiliğinde daha kolay başarılı olurlar. Bayilik veren firmalar 2017 trendlerine bakınca yazılım bayiliği oldukça fazladır.

Bayilik alırken nelere dikkat etmek gerekmektedir?
İş kurmak istiyorum ne yapabilirim düşüncesi ile yola çıktığınızı düşünürsek öncelikle nasıl bir iş yapmak istiyorsunuz? Ne kadar bütçeniz var? Hangi iş sizi mutlu edecek? İş yapmak isterken bir amaç, hedef var mı? Bunları kendimize sormak lazım ve bu sorulara net cevap vermemiz gerekmektedir. Bu sorulara cevap verdikten sonra sorularımızın cevaplarına uygun bir bayilik girişiminde bulunmamız gerekmektedir.
Bayilik alırken dikkat etmemiz gerekenlerin başında bayilik veren firma sizden ne istiyor, neden bayilik veriyor, amacı ve hedefi nedir, siz bu amaca ve hedefe uygunmusunuz.
Bayilik veren firmanın şartları nelerdir, sizin şartlarınızla uyuşuyormu,
Cezai yaptırımları var mı, cezai yaptırımları sizi yarın zor duruma düşürebilirmi,
Bayilik veren firmanın istemiş olduğu şartlar sizde mevcutmu,
Bayilik alınacak bölge bayiliğe uygunmu,
Bayilik veren firmanın size sağladıkları nelerdir, aynı sektörde farklı firmaların şartları nelerdir.
Kar marjınız nedir, kazancınız, giderinizi karşılayacakmı,
Sektörün sürdürülebilirliği nedir, yarın ne olacak,
Bu gibi sorulara cevap bularak, bayilik almanız her zaman daha iyi olacaktır. Önünüze gelen her firmadan bayilik almak size çok şey kazandırmayacaktır.
Türkiye’nin en büyük yazılım şirketinin bayisi olun
Promegaweb Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi, Türkiye’de bilişim seferberliği ilan etmiş ve tüm ülkede yaygın bir şekilde bayilik vermektedir. Sizde Promegaweb Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketinin bayisi olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.