C2C e-Ticaret Sitelerinden Nasıl Para Kazanılır?

C2C e-Ticaret Sitelerinden Nasıl Para Kazanılır?

C2C siteleri tedarikçilerin hizmet ve ürünlerini komisyon dahilinde yayınlamayı hedeflemiş eticaret siteleridir.

Ülkemizde başarılı birçok C2C Eticaret sitesi bulunmaktadır, örneğin sahibinden.com, n11, gittigidiyor gibi internet siteleri c2c eticaret türüdür.

C2c eticaret sitelerinden birden fazla yöntemle para kazanılabilir, bunlar; mağaza üyelik ücretleri, ürün satışlarından komisyon, reklam ve doping ücretleridir.

Mağaza üyelik ücretleri; c2c eticaret sitenizde sınırsız mağaza oluşturabilir mağazaları aylık, yıllık kiraya verebilirsiniz. Bu işlemi bir iş hanınızın olduğunu düşünün ve kiraya veriyorsunuz mantık tamamen budur, siz hiçbir şekilde mağazanın ticaretine karışmazsınız alıcı ve satıcı bir birleri ile iletişim kurarlar ve anlaşıp ticaretlerini yaparlar.

Ürün satışlarından komisyon kazancı; c2c eticaret sitenizde binlerce kategoride, binlerce ürün satışı yapabilir ve her yaptığınız satıştan belirlediğiniz tutarda komisyon alırsınız. Bu uygulamada işlem şu şekilde gerçekleşmektedir. Alıcı satın almak istediği ürünü satın alır, ödeme sizin belirleyeceğiniz ödeme sistemi ile sizin kontrolünüzde olan havuza düşer, tedarikçi (mağaza sahibi) ürünü faturası ile birlikte alıcıya gönderir, alıcı ürünü teslim aldığına dair size onay verir sizde tedarikçinin parasını komisyon ücretinizi kestikten sonra belirtilen şartlarda banka hesabına aktarırsınız. Yasal yükümlülük olarak almış olduğunuz komisyon tutarında tedarikçiye fatura kesmelisiniz.

Örnek vermek gerekirse, Mağazadan %10 komisyon alıyorsunuz, alıcı mağazadan 1000 TL alışveriş yaptı 1000 TL alışveriş karşılığında siz 100 TL komisyon hak etmiş olursunuz.

Reklam ve Doping Ücretleri; c2c eticaret sitesinde belirlediğiniz alanlara banner reklamlar alabilir, ana sayfada vitrin, kategori sayfalarına doping uygulamaları yapabilirsiniz veya Google Adwords reklamları entegre ederek güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Başarılı bir C2C Eticaret sitesine nasıl sahip olabilirim

C2C eticaret yapmak istiyorsanız çalışma sisteminizi belirlemeniz gerekmektedir. Mağazalar oluşturup kiraya mı vereceksiniz yoksa tedarikçilerin ürünlerini satıp komisyon mu alacaksınız.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.