C2C Eticaret Nasıl Çalışır?

C2C Eticaret Nasıl Çalışır?

C2c e-ticaret modeli’nde öncelikli olarak ürünü satacak olan tüketici aracı c2c eticaret site üzerine ürünün bilgilerini, kargolama şartlarını girmektedir.

Alıcı olan tüketici ise ürünü c2c eticaret site üzerinde bulacak ve sepetine ekleyerek ödeme işlemini gerçekleştirecektir. Ürünün bedeli aracı c2c eticaret site tarafından tahsil edilmesini müteakiben aracı c2c eticaret site satıcıya sanal mağaza sahibine mesaj göndererek veya satıcı kontrol panelinden takip ederek ürünün satıldığını görecektir.

Satıcı ürünü alıcıya gönderir, alıcı ürünü teslim aldıktan sonra c2c eticaret site üzerinden ürünün eline ulaştığına dair onayı vermesini müteakiben (onay süresi belirlenen süre içerisinde verilmese süre dolunca otomatik onay verilir.) c2c eticaret site satıcıya ürün bedelini öder. C2c eticaret modelinde aracı c2c eticaret site tahsilat işleminin güvenli şekilde yapılması görevini üstlenmektedir.

Aracı c2c eticaret site satışlardan komisyon alarak yada belirli bir üyelik ücreti tahsil ederek c2c eticaret site’sini çalıştırmaktadır. Ebay, sahibinden, n11 benzeri eticaret siteleri c2c eticaret modeline örnek olarak gösterilebilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.