Cari Hesap Programı

Cari Hesap Programı

Cari Hesap Programı ile satış, alış, ödeme ve tahsilât işlerinizi kolayca takip edersiniz.

Cari Hesap Programı ile müşteri ve satıcıların yönetimi, cari hesaplarının takibi ve raporlaması kullanıcı dostu ara yüzleri ile kolayca yapılmaktadır.
Müşteri ve satıcılar için ayrıntılı bilgiler içeren cari hesap kartları
Tüm hareketlerin anapara birimi, döviz, yabancı para birimi, dövizi cinsinden takibi
Kullanıcı bazında cari hesap takibi
Müşterilerin risk, kredi ve teminatlarının takibi
Cari hesap hareketleri (Fatura, Çek, Senet, Havale, Virman, Dekont, Nakit)
Borç ve Alacak hareketlerinin eşleştirilmesi ve kapatılma olanağı
Dövizli cari hesap ekstresi
Cari hesap analizi, hesap özeti, cari hesap mizanı
Nakit akış tablosu
Kullanıcıya özel raporlar oluşturma olanağı
Firmalara toplu olarak e-posta, faks veya yazıcıdan mutabakat mektubu ve ekstre gönderilmesi
Cari hesap takibinin yapılması her işletme için önemli bir konudur. Cari hesapların Cari Hesap Defterinde takibi ise zor ve bu gelişmiş teknolojide boşu boşuna insan gücünün kullanılması demektir. Günümüz muhasebe programları ise onları kullanacak uzman personel gerektiriyor. Peki, ne yapılması gerekiyor? cari hesap programı ile tanışmanız yeterli.
Cari hesap nedir?

İşletmenizin müşteri ve tedarikçi hesaplarının toplamı cari hesaplarınızdır. Cari hesap yönetimiyle alacak ve borç takibini yönetebilirsiniz. Cari hesaplarınızı günümüzde cari hesap programları ile kolayca yapılabilmektedir.
Cari hesap yönetiminin önemi nedir?

Cari hesap takibi yaparak borç ve alacaklarınızı detaylı bir biçimde izleyebilir, şirket için gerekli raporlar bu bilgilere dayanarak hazırlanabilir ve olası ihtilaf durumlarında daha kolay mutabakat yapabilirsiniz.
Cari hesap takibini kim yapar?

Cari hesap takibini işletme sahibi ya da şirket içinde yetkilendirilmiş herhangi bir personel yapabilir. Şirketinizin resmi muhasebecisi, esas olarak devlete karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesinden sorumludur ve eline ulaşan belgeler geçmişe yönelik olduğu için şirkete güncel durumuna dair bilgi veremez. Günümüzde işletme sahipleri cari hesapları kontrol edememektedir, nedeni cari hesap programlarının karmaşık yapılarından dolayı, bu noksanlığı tespit eden cari hesap programı ile işletme sahipleri uzmanlık gerektirmeden cari hesaplarını her yerden kolayca yönetebilmektedirler.
Cari hesap takibi nasıl yapılır?

Pek çok işletme tutulması zorunlu genel muhasebe, resmi evraklar ile cari hesap takibi yaptığı yanılgısına düşüyor. Bu evraklardan ancak geçmişe dair bilgi almak mümkündür Cari hesap takibinden fayda sağlayabilmek için sadece geçmiş bilgileri değil, güncel bilgileri de takip edebilir durumda olmalısınız. Bunun içinde cari hesap programı kullanmanız gerekmektedir.
Cari hesap takibi için hangi araçlardan yararlanılabilir?

İşletmeler genelde cari hesaplarını Cari Hesap Defterinde ya da Excel tablolarında tutma yoluna gidiyor buda işletmelere bilgi ve zaman kaybı oluşturmaktadır. Cari hesaplarınızı Cari Hesap Defterinden takip etmek oldukça teferruatlı bir iştir defteri 3 ana parçaya ayırıp bir bölümde müşterilerden alacaklarınızı bir bölümde satıcılara olan borçlarınızı ve son bölümde de örneğin vergi borcu gibi diğer borç ve alacaklarınız tutmaya çalışmalısınız. Öte yandan bu yolla ihtiyacınız olan raporları çıkarmak da zor, hatta imkânsızdır. Gelişen teknolojilerle bu dönemde defterle cari hesap tutmak pekte akıllıca bir yöntem değildir. İhtiyacınız olan tek şey kullanıcı dostu cari hesap programları.
Geleneksel muhasebe programlarından farklı olan cari hesap programı nedir?

Yeni Türk Ticaret Mevzuatına uygun şekilde geliştirilmiş bir muhasebe ve cari hesap programıdır. Geleneksel muhasebe programlarından farklı olarak; web tabanlıdır. Cari hesap programına girilen veriler bulut teknolojisinde tutuluyor ve şirket yetkilileri tarafından istenildiği anda istenildiği yerden tüm akılı cihazlardan herhangi bir program kurulumu gerektirmeden ulaşılabiliyor.
Masa üstü muhasebe programlarının karmaşık yapısından çok kolay bir ara yüze sahip olan kullanıcı dostu cari hesap programı ile temel internet kullanıcıları, herhangi bir eğitim almaya gerek duymadan uygulamayı rahatça kullanabilirler.
Cari hesap programı avantajları nelerdir?

Toplam tahsilât ve ödemelerinizi anlık görebilirsiniz.
Tek bakışta müşterinizin açık faturalarını görüntüleyerek güncel durum bakiyenize hâkim olabilirsiniz.
E-posta ile otomatik tahsilât ve ödeme hatırlatmaları alarak takip işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
Ekstrenizi müşterinizle e-posta ile paylaşarak ödemelerini hatırlatabilir, tahsilatlarınızı hızlandırabilirsiniz.
Tahsilât ve Ödemeler raporlarında 30, 60, 90, 120 gün ve üzeri için gecikmiş tahsilât ve ödemelerinizi listeleyebilirsiniz.
İçeride cari hesap takibi yapmak için ayrıca bir personel bulundurmak zorunda kalmazsınız.
Vaktinizi asıl işinize ayırarak, işinizde katma değer sağlayacak konulara odaklanabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.