DNS Nedir?

DNS Nedir?

Domain Name System ifadesinin kısaltması olan DNS, tarayıcıda girmek istediğimiz sitenin alan adını yazdığımızda IP adresine çevirerek o siteye ulaşmamızı sağlar.

Biraz daha açmak gerekirse, internet üzerinden ziyaret ettiğimiz tüm web sitelerine ulaşmamızı sağlayan bir IP adresi vardır. IP Nedir sorusunun cevabını merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
Bu IP adreslerini akılda tutmak oldukça zor olduğu için alan adları yani domainler kullanılır. Örneğin Google’ın IP adresi 74.125.224.83’dir. Ancak biz www.google.com yazarak ulaşırız. Bilgisayarlarımız arka planda bu alan adlarını IP adreslerine dönüştürerek sitelere ulaşmamızı sağlar. Bu işlemi yapan sistem ise DNS’dir.
DNS Sunucusu Nedir?
Yine aynı şekilde merak edilen terim ise DNS sunucusudur. DNS sunucusu ise, alan adlarını yani domainleri ait oldukları IP adreslerine yönlendirilmesini sağlayan veri tabanlarının bulunduğu sunucu bilgisayarlardır.
DNS Değiştirme
İnternette sitelerin alan adlarını yazarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda internet servis sağlayıcınızın atadığını DNS sunucuları bazı sorunlar çıkarabilir. Bir başka sebep olarak ise erişimin yasaklı olduğu siteler için DNS değiştirme tercih edilen bir yöntemdir. DNS değiştirmenin en çok kullanılan iki yolu vardır. Bunlardan ilki modem üzerinden DNS değiştirmedir. İkincisi ise internete bağlandığınız cihazın DNS ayarlarını değiştirmektir.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.