Domain (alan adı) seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Size Özel Web Yazılım Domain (alan adı) seçerken nelere dikkat etmeliyim?

1. Çok uzun olmamalı

Alan adınızı mümkün olduğunca kısa tutmanız akılda kalıcılık ve paylaşımlarda sağlayacağı kolaylık nedeniyle önemlidir.

2. Telaffuzu kolay olmalı

Telaffuzu kolay domainler daha akılda kalıcı, paylaşılmaya daha müsait ve markalaşmak için daha uygundur. Yani bir arkadaşınıza web adresinizi söylerken hiçbir karışıklığa mahal vermeden karşınızdakinin bir defada kolayca anlayacağı bir domaini tercih etmelisiniz.

3. Anahtar kelime içermesi önemlidir

İlk iki faktör daha çok psikolojik faktörlerdi. Bu ise SEO faktörü. Domainde hedef anahtar kelime geçmesidir ve irtibatlandırılan konuyu direkt belli ettiği için arama sonuçlarında büyük avantaj sağlar. Eğer mümkünse hedef anahtar kelimeyi içeren bir domain tercih edin. Örneğin moda ile ilgili bir web siteniz varsa domainde moda kelimesinin geçmesi moda aramalarında size fayda sağlar.

4. Sicili temiz bir domain seçin

Alan adı satın alırken o alan adının almaya uygun olması, daha önce kullanılmadığı anlamına gelmez. Bu alan adı daha önce başka kişiler tarafından kullanılmış, Google’dan ve AdSense’den ban yemiş olabilir. Bu nedenle alan adını almadan önce sicilini araştırmanızı şiddetle öneririz.

5. Mümkünse Com uzantı tercih edin

Bir alan adının .com, .net, .org gibi pek çok uzantısı olabilir. Bazıları ucuz olduğu için .xyz gibi garip alan adlarını satın alabiliyor. Fakat bilinmesi gerekir ki .com uzantılı domainler popülerdir, her zaman daha fazla trafik getirir ve psikolojik olarak daha etkilidir. Tabi eğer bütçeniz varsa tüm uzantılarını almanız ve taklitlerinize karşı önlem almanız iyidir.

6. Sadece harf içersin

Web sitenizin isminin “avantaj bizde” olduğunu düşünün. Sırf iki kelimeli diye araya – koyarak avantaj-bizde.com şeklinde bir domain almanız gerekmez. Bunun yerine bitişik olanı yani avantajbizde.com tercih etmelisiniz. Ayrıca domainlerde 1,2,3 gibi rakamları kullanmamanızı öneririm.

Bir domainin geçmişi nasıl araştırılır?

Yukarıdaki kriterler doğrultusunda bir alan adına karar verdikten sonra bu alan adının sicilini araştırmamız gerektiğini söylemiştik. Bunun için şu işlemleri yapabilirsiniz:

– Banned Check: Bu aracı kullanarak her hangi bir web sitesinin AdSense veya Google tarafından ban yiyip yemediğini kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken şey sayfanın alt tarafındaki kutuya domaini yazıp submit butonuna basmak.

– Wayback Machine: Bu aracı kullanarak her hangi bir sitenin yıllar önce bile kaydedilmiş hallerini görebilirsiniz. Böylece alacağınız domainin daha önce nasıl bir site için kullanıldığını, kötü bir izlenimi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Web siteniz için Alan Adı (Domain) nereden ve nasıl alınır?

Domain almak için yerli ve yabancı pek çok aracı firma var. Fiyatlar da hemen hemen aynı. Fakat güvenilirliğine emin olduğunuz ve hatta mümkünse yüzyüze görüşebildiğiniz firmalardan domain almanızı öneririz. Aksi takdirde domaininizi kaybetmeniz ya da web sitenizin kapanması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. PromegaWEB sizin hertürlü web sorunlarınızda yanınızda olduğu gibi alanadı alımı ve yönetiminde de en büyük destekçiniz olacaktır.

 
 
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.