Domain Fiyatları Nasıldır?

Domain Fiyatları Nasıldır?

Domain fiyatları alınan firmaya ve uzantısına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak aklınızda bir alan adı varsa firmalar arasındaki fiyat farklılıkları çok büyük değildir. Hepsi ortalama bir fiyat verecektir.

Öncelikle alan adı nedir? Bu sorunun cevabını verelim. Alan adı yani domain web sitenize ziyaretçilerin ulaşmasını sağlayan adrestir. Alan adları farklı uzantılara sahip olabilmektedir. Domain fiyatları bu uzantılara bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin en çok bilinen ve en çok kullanılan uzantı .com’dur. Bu sebeple diğer uzantılı alan adlarına göre ücretleri biraz daha fazladır. Aynı zamanda kullanılabilir alan adlarının birçoğu alınmıştır. Aklınıza yaratıcı bir alan adı gelirse bulma şansınız yüksek olabilir.
Alan adları yıllık olarak satın alınabilir. Satış mantığı yıllık kiralama sistemi şeklinde işlemektedir. Alan adını satın aldığınız tarihten tam bir yıl sonra alan adınızı tekrar yenilemeniz gerekir. Yenilemediğiniz takdirde boşa düşecektir ve iki ay içerisinde cezalı ücreti üzerinden tekrar alabilme şansınız vardır. Bu iki aylık süre içerisinde de alan adınızı yenilemezseniz herhangi bir kullanıcı alan adınızı satın alabilir. Bu sebeple bir alan adı satın aldığınız zaman yenileme sürelerini takip etmeli ve zamanı geldiğinde yenilemelisiniz.
Alan adlarının yıllık olarak kiralanabildiğini söylemiştik bunun dışında uzantısına göre 5 yıllık veya 10 yıllık olacak şekilde de satın alabilirsiniz. Bunu projenizin devamlılığına göre kararlaştırabilirsiniz.
Domain fiyatları daha önce de söylediğimiz gibi firmalara göre değişiklik gösterebilir. Bazı firmalar çok düşük fiyatlara satış yapabildiği gibi bazı firmalarda çok uçuk fiyatlara alan adı satışı yapmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken gereksiz yere çok fazla para vermemek ve sırf ucuz olduğu için güvenilir olmayan firmalardan alan adı satın alım işlemini yapmanızdır.
Uzatma işlemlerini, tarihlerini vb. durumları size e-posta, SMS veya arayarak mutlaka bildirmeleri gerekir. Alan adının yenileme zamanından sadece bir saat geçmiş olsa bile cezalı tutarı ödemek zorunda kalabilirsiniz. İnternette iyi bir araştırma yaparak güvenilir firmaları inceleyebilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.