Domain İşlemlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Domain İşlemlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Domain seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? Domain kişi ve kurumlar için önem arz etmektedir. Alan adınızı tescil ederken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Domain seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle almak istediğiniz domain’ in tespiti çok önemlidir. Kayıt yaptıracağınız Domain sizi internette temsil edecektir. Alan Adının Kısa Olması: Mümkün olduğunca kısa domain tercih edin. Com Uzantılı Olması: com uzantılı domainler internette bir marka oldu. Bu nedenle mümkünse com uzantılı domainler tercih edilmelidir. İnsanların hafızasında com uzantılı domainler daha çok yer etmektedir. Alan Adının Anlaşılır Olması: Alan adında kısaltmalar çok tercih edilmez. Kısaltmaları daha çok bilinen kurumlar kullanır. Örneğin meb tüm Türkiye’ de bilinen bir devlet kurumu olduğu için meb.gov.tr domaini idealdir. Ama daha az bilinenler için kısaltmalar tavsiye edilmez. Alan Adı Site İçeriğini İfade Edebilmelidir: En az sözcükle site içeriğini ifade edebilmesi önemlidir.
Sub (Alt) Domain: Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım: Sub domain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin şeklinde bir domain’ imiz var. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela blog.promegaweb.com, kanun.promegaweb.com gibi sonsuz sayıda www.promegaweb.com domain’ inin alt domain’ lerini yani sub domain’ lerini oluşturabilirsiniz. İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. Şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domain’ in kendisi bu alt domain’ e yönlendirilmiştir. Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.
İnternetten Nerden Domain Alınır? İnternette Domain satan birçok site mevcuttur. Alınacak domain’ in özelliğine göre ilgili sitelerden alınmalıdır. Domain alımları genelde senelik yapılır. Dilenirse 2, 3 ya da daha çok sene için ödeme yapılabilir. Tabii maliyette o oranda artacaktır. Domain bitiminde alımın yinelenmesi gereklidir. Eğer belli bir süre sonunda ücret ödenmezse domain’ in üzerinde sağlamaktadır. Genel Domainler: .com, .net., .org, .info gibi uzantıları pazarlayan Türkiye’de ve dünyada birçok şirket vardır.
Bu şirketler domain alınırken bir kullanıcı hesabı oluşturmasınızı sizden isterler. Her zaman hatırlayacağınız ve şifresini unutmayacağınız bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gereklidir. Bu kullanıcı hesabı için vereceğiniz email’in doğru bir emali olması ve sürekli sizin yönetimiz de olması şarttır. Ayrıca domain’ i alırken bu domain’ in hangi serverdan yayın yapacağının ve bu servera ait DNS ayarının bilinmesi şarttır. Domain yönetimi için yukarda belirtilen kullanıcı ve şifreleri kaybederseniz domainin yayın yaptığı serverin değişmesi durumunda gerekli ayarları yapamazsınız. Ya da domainin süresi bittiğinde tekrar ödeme yapıp domain üzerindeki mülkiyetin devam etmesi için gerekli ödemeyi yapamazsınız. Her iki durumda da domaininizin internet yayını duracaktır. Ayrıca internet dünyasında revaçta olan ve popüler olmuş sitelerin domainlerini kapmak gibi bir eğilim vardır. Kaybedeceğiniz domanilre için daha sonra binlerce dolar ödeyerek bir başkasından geri almak durumunda kalabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.