Domain Tescili Nedir?

Domain Tescili Nedir?

Domain Tescili Nedir? Web sitesi sahibi olabilmeniz için alan adınızı tescil ettirmeniz gerekmektedir.

Domain web sitenize ulaşım sağlayan adrestir. Adres çubuğuna yazarak istediğimiz web sitesine ulaşmamızı sağlayan adreslerdir. Domaine alan adı da denmektedir.
Domain tescili, herhangi bir kişi ya da kurum tarafından kullanılmayan diğer bir deyişle boşta olan bir alan adını tescil etmek bir nevi kiralamaktır. Kiralamaktan kasıt belirli sürelerle alan adını uzatma işlemi yapmanız gerektiğidir.
Özellikle kurumsal firmaların marka ve firma adıyla özdeşleşen alan adlarını tescil etmeleri gerekir. Günümüzde büyükten küçüğe tüm firmaların bir web sitesi vardır ve bu zorunlu bir işlemdir. Kurumunuzun adını taşıyan alan adlarını tescil ederek bilişim suçlarına karışmasını engelleyebilirsiniz. Son zamanlarda kurumsal kimlik çalışmalarının içerisine web siteleri de eklenmiştir ve bir web sitesine sahip olmayan firmalar internet kullanıcılarına güven vermemektedir.
Aynı zamanda firma isminizi taşıyan bir alan adını herhangi bir web alanında kötüye kullanarak sizi hukuki sorunlarla karşı karşıya getirebilir.
Domain Tescili Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Alan adı tescili yapmaya karar verdiğiniz zaman firma isminizle ya da projenizle aynı ismi taşıyan bir alan adı seçmelisiniz. Uzantı olarak en çok .com, .com.tr, .net gibi seçenekler tercih edilir. Bu uzantılarda bir domain almanız tavsiye edilir. Bunun sebebi ise daha kurumsal bir imaj sergilemesi ve daha akılda kalıcı olmasıdır. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Domain Tescili Nasıl Yapılır?
Domain tescil fiyatları firmadan firmaya değişim gösterebilmektedir. Bu işlem için iyi bir araştırma yapmalı ve güvenilir firmalarla çalışmalısınız. Çalışacağınız firmayı seçtikten sonra sizden gerekli belgeler istenecektir. Belgelerinizi gönderdikten sonra domain firması tarafından işlemleriniz tamamlanacaktır ve alan adınız tescil edilecektir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.