Domain Transferi Nedir?

Domain Transferi Nedir?

Domain transferi, alan adını şu an bulunduğu firmadan başka bir firmaya taşıma işlemidir. Bu işlemin bazı şartları vardır.

Domain transferi, çalışmakta olduğunuz firmadan memnun olmadığınız veya yeni bir firmayla anlaşmak istediğiniz durumlarda işinize yarar. Alan adı transferi nedir sorusunun cevabını kısaca vermiş olduk.
Alan adı transferi nasıl yapılır?
Alan adını bir firmadan başka bir firmaya transfer edebilmeniz için alan adı transfer şartları sağlanmış olmalıdır. Gerekli şartları sağladıktan sonra alan adı transferi için çalıştığınız firmayla ve transferi taraflarına gerçekleştirme istediğiniz firmayla görüşerek bu işlemi halledebilirsiniz.
Domain transfer şartları
Domain tescil edildikten sonra en az iki ay yani 60 gün geçmiş olmalıdır. Aynı zamanda domain bitiş tarihine daha 20 gün olmalıdır. 20 gün zorunlu bir zaman değildir. Ancak sıkıntı yaşamamanız için bu şekilde tavsiye edilmektedir. Bu verilen zaman dilimleri sizin durumunuza uygunsa transfer işlemlerine başlayabilirsiniz.
Alan adının şuan kayıtlı olduğu firmaya herhangi bir borcunuz olmamalıdır. Bu durumda transfer işlemi gerçekleştirilemeyecektir.
Admin Contact yani yetkili mail hesabının aktif ve çalışır durumda olması gerekir. Bu gibi işlemlerde yetkili mail hesabı olarak kayıtlı mail hesabı dikkate alınır.
Alan adı transferi talep eden kişi domainin asıl sahibi olmalıdır. Yani transferi bir tek domainin gerçek sahibi gerçekleştirebilir.
Domain durumunun aktif olması gerekir. Beklemede ya da kilitli durumda olan domainlerin transferi gerçekleştirilemez.
Domainin transfer için gerekli olan şifresine sahip olunması gerekir. Bunun için firmadan ya da herhangi bir yönetim paneliniz varsa oradan talep edebilir ve alabilirsiniz.
Alan adı transferi ne kadar sürer?
Domain transferinin kaç gün süreceğine dair net bir bilgi veremeyiz ancak ortalama bir sayı verilebilir. En fazla 21 gün yani 3 haftalık bir süre geçmesi gerekir. Transfer sürecinde herhangi bir problem yaşanırsa işlem tekrar edilir ve bir zaman kaybı yaşanabilir. Ancak herhangi bir sıkıntı ortaya çıkmazsa 8-10 gün içerisinde transfer işlemi gerçekleştirilebilir.
Bazı firmalar müşterilerine alan adı transferi konusunda problem çıkarmaktadır. Bu sebeple çalışacağınız firmayı iyi seçmeli ve böyle sorunlar yaşamamak için iyi bir araştırma yapmalısınız.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.