Domain Yenileme Nedir?

Domain Yenileme Nedir?

Domain yenileme nedir? Domain yenileme alan adının yenileme süresi geldiğinde gerekli ücreti ödeyerek alan adını kullanabilmeniz anlamına gelir.

Belirli zaman periyotlarında sahip olduğunuz alan adını yenilemeniz gerekir. Bunun bir diğer adı ise domain uzatma işlemidir. Gerekli ödemeyi size belirtilen zamanda yaparak domain sürenizi uzatabilirsiniz. Domain yenileme alan adının yenileme süresi geldiğinde gerekli ücreti ödeyerek alan adını kullanabilmeniz anlamına gelir.
İstediğinize göre 1 yıl ya da daha fazla süre uzatabilirsiniz. Ancak alan adı işlemleri en az 1 yıl olacak şekilde yapılmaktadır. Domain’e kim sahipse süresini o uzatabilir ve domainin süresi bitmeden başka kişiler tarafından alınamaz. Alan adınızın yenileme süresi geldiğinde uzatma işlemini gerçekleştirmezseniz genellikle 90 gün boyunca herhangi birisi alamaz. Bu 90 günün 60 günü yani 2 aylık sürede alan adınızı cezalı ücreti üzerinden yenileyebilirsiniz. Cezalı ücret normal uzatma ücretinden fazla olmaktadır. Bahsettiğimiz iki aylık sürede dolduğu zaman kalan bir aylık sürede siz dahil hiç kimse alan adını alamaz. Bu süre bitimde herhangi biri satın alabilir. Bu sebeple domain yenileme sürelerinizi takip etmeli ve zamanı geldiğinde yenilemelisiniz. Hem maddi anlamda fazla ücret ödememiş olursunuz. Hem de kurumsal imajınız bozulmamış olur. Kurumsal firmaların domain yenileme işlemlerini daha fazla dikkat etmesi gerekir.
Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.
Domainler, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan domainler üzerinde kontak bilgisi düzenleme, DNS değişikliği gibi domainler için hayati öneme sahip hiçbir moderasyon yürütülemez. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.