E-Posta Pazarlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-Posta Pazarlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-posta pazarlaması, e-mail pazarlaması ya da e-mail marketing. Elektronik postaların, mevcut ya da potansiyel müşterilere pazarlama odaklı olarak gönderilmesi şeklinde işleyen doğrudan bir pazarlama sistemidir.

E-posta pazarlaması, e-mail pazarlaması ya da e-mail marketing. Elektronik postaların, mevcut ya da potansiyel müşterilere pazarlama odaklı olarak gönderilmesi şeklinde işleyen doğrudan bir pazarlama sistemidir. E-mail pazarlama işlemi çeşitli amaçlarla yapılabilir. İnsanları rahatsız edecek şekilde e-mail göndermediğiniz sürece e-ticaret sitenize ve markanıza büyük faydalar sağlayabilir.
Kullanım Amaçları Nelerdir?
Yeni müşteriler kazanmak,
Mevcut müşterilerin memnuniyetini sağlamak ve aradaki bağı güçlendirmek,
Mevcut müşterilerin tekrar alışveriş yapmasını sağlamak,
Kişilere özel kampanya ve indirimleri duyurmak,
Bayramlar, anneler günü, babalar günü vb. özel günlerde müşterilere kutlama mailleri atarak onların sempatisini kazanmak gibi amaçlarda kullanılır.
Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Düşük maliyelerle mevcut ve potansiyel müşterilere istenilen mesajın ulaşmasını sağlar, kişiye veya işletmeye mali yük sağlamaz.
Gönderilen e-posta kullanıcıya anında ulaşır, bir bekleme süresi yoktur. Az zamanda çok iş yapmayı sağlar.
Geri dönüşleri doğru ve güvenilir bir şekilde takip edilebilir.
İnternet kullanan kişilerin %70’i maillerini her gün kontrol eder. Bu şekilde kişilere ulaşmanız daha kolay ve hızlı olur.
Sanal ortamda gerçekleştiği için doğa dostudur. Posta, kargo gibi işlemlerde olduğu gibi çevreye zarar vermemiş olursunuz.
Geri dönüş oranlarına göre en fazla işe yarayan online pazarlama türüdür.
Dezavantajı: Faydalı bir pazarlama yöntemi olan ve oldukça popüler olan bu yöntemden faydalanmak isteyen firma ya da kişiler, kendi kayıtları dışında dışarıdan satın aldıkları ya da bir şekilde buldukları verilere toplu gönderimler yapmaktadırlar. Spam filtreleri de çoğu kullanıcı için gerekli hale gelmiştir. Bazen spam olmayan e-maillerde bu filtrelere takılabilmektedir. İzinli şekilde e-mail pazarlama yapanlar için en büyük dezavantaj budur.
İzinli Pazarlama Nedir?
Tüketicilerin çeşitli yollarla verdikleri kişisel bilgilerine göre, kendisine özel e-postalar gönderilmesine denir. Bu yöntemde kişilerin yaşam tarzı, kültür, alışkanlık ve ilgi alanlarına göre mail gönderim işlemi yapıldığı için başarılı olma oranı çok daha yüksektir. Böylece daha fazla bir geri dönüş alınabilir. Bu bilgiler genellikle anket, form tarzı işlemlerle elde edilir. Hem müşteri kendisi için gereksiz postaları almamış olur, hem de memnuniyet sağlanarak geri dönüşüm oranı arttırılmış olur.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.