E-ticaret Girişimcilerine Instagram Kullanım Rehberi

E-ticaret Girişimcilerine Instagram Kullanım Rehberi

Instagram son zamanların en çok kullanılan sosyal medya araçlarından birisi oldu. E-ticaret sitesi olanlar ve tanıtımını yapmak isteyen girişimcilerde bu sosyal mecraya hızla yöneliyor.

Biz de e-ticaret girişimcilerine Instagram kullanım rehberi hazırlamaya çalıştık. Önerilerimizi izleyerek daha fazla kişiye ulaşabilir ve Instagram’ı nasıl etkili kullanabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

1. Kurumsal İmaj İle Gelen Güven

Instagram hesabınız mümkün olduğu kadar kurumsal bir izlenim vermeli. Biyografi bölümüne e-ticaret sitenizin linkini eklemeyi unutmayın. Hesabınıza uğrayan kullanıcılar daha çok güven duyabilmek için web sitenizi incelemek isteyebilir. Böylece hem e-ticaret sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz hem de satış oranınızı yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda Biyografi bölümünde sitenizin ve ürünlerinizin kısa bir tanıtımını yapmalısınız.

2. Doğru Zaman = Daha Çok Beğeni/Satış

Sayfanızı beğenen kişilerin hangi zamanlarda Instagram üzerinde aktif olduğunu takip edin ve paylaşımlarınızı bu zamana göre ayarlayın. Yanlış zamanlarda paylaşılmış gönderileri daha az kişi görür ve böylece daha az kişi sitenizi ziyaret eder. Kullanıcıların en aktif olduğu zamanlar genellikle 11:00-14:00 ve 17:00-22:00 ancak bu zaman dilimi tabi ki sizin takipçi kitlenize göre değişebilir. Bu sebeple takipçilerinizi iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz.

3. Kaliteli Resimler Kullanın

Paylaşım yaparken görsellerin kaliteli ve dikkat çekici olmasına özen gösterin. İnternet dünyasında ürünü gösteren en önemli noktanın ürün görselleri olduğunu unutmayın. Ürününüz ne kadar güzel olsa da kalitesiz bir görsel ile normalden daha az kişisinin dikkatini çekecektir. Bu noktaya önem verin.

4. Hashtag Kullanın #hashtag

Yaptığınız paylaşımların altına hashtagler ekleyerek daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Instagramdan alışverişin hızla popüler olduğu bu günlerden kişiler hashtagleri kullanarak istediği ürün hakkında Instagram’da arama yapıyorlar. Ancak kullandığınız hashtagler profiliniz gizli ise sizi takip etmeyen kullanıcılara gözükmeyecektir. Bu sebeple profilinizi gizlememenizi öneririz.

5. Takipçilerinizi Sıkmayın / Spam Yapmayın

Instagram’ı kullanın ancak ABARTMAYIN. Sürekli paylaşım yaparsanız bu takipçilerinizi sıkabilir ve takibi bırakabilirler. Doğru zamanlarda az ve öz gönderi paylaşımı yapın. Günde iki ya da üç tane ürününüzü farklı zaman dilimlerinde paylaşın.

6. Çekiliş Düzenleyin

Daha geniş kitlelere ulaşmak için Instagram’da çekilişler düzenleyin. Örneğin fotoğrafınızı paylaşan ve takip eden kişileri çekilişe dahil edin. Böylece kişiler çekilişe katılmak için sizin tanıtımınızı yapmış olacaklardır. Bununla beraber daha çok takipçi kazanmış olacaksınız ve kitlenizi gittikçe büyüteceksiniz.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.