E-ticaret Sitelerinde Ürün Görselleri Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret Sitelerinde Ürün Görselleri Nasıl Olmalıdır?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünü yakından inceleme fırsatı olmadığı için kişiler ürün fotoğraflarını baz alarak seçim yaparlar. E-ticaret sitelerinde ürün görselleri bu sebepten dolayı çok önemlidir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünü yakından inceleme fırsatı olmadığı için kişiler ürün fotoğraflarını baz alarak seçim yaparlar. E-ticaret sitelerinde ürün görselleri bu sebepten dolayı çok önemlidir.
Ürün satışında en önemli nokta ürün görselleridir. Kişiler özellikle daha önce almadıkları bir ürünü satın alacakları zaman ürün görsellerinden büyük ölçüde etkilenirler. E-ticaret siteleri bu yüzden ürün görsellerine mümkün olduğunca dikkat etmelidir. Peki, eticaret sitelerinde ürün görselleri nasıl olmalıdır?
Ürün görselleri eklenirken fotoğrafların yüksek çözünürlükte ve kaliteli olması gerekir. Düşük kalitedeki fotoğraflar, ürün çok başarılı olsa bile müşteri gözündeki kalitesini düşürecektir ve negatif bir etki yaratacaktır. Bu sebeple ürün görselleriniz kaliteli olmalıdır. Bir fotoğrafçıyla anlaşarak ürünlerinizi stüdyo ortamında fotoğraflayabilirsiniz. Bu çok daha profesyonel bir görünüm sergileyecektir ve müşterilerinizin size güvenmesini sağlayacaktır.
Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ürünlerinizi olduğundan çok daha farklı, iyi ya da kötü fark etmez, farklı bir biçimde göstermemelisiniz. Photoshop vb. programlarla birlikte çok fazla oynama yapmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü gidecek ürünün görseldekinden daha güzel ya da daha kötü olması müşterinizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Sonuçta sipariş veren kişi görseldeki ürünü beğenip sipariş vermiştir. Beklentileri görsel doğrultusunda olacaktır.
Başka bir konu ise ürünlerinizi modeller üzerinde fotoğraflamanız çok daha iyi bir izlenim oluşturacaktır. Örneğin giyim sektöründeyseniz, askı ya da cansız mankenler yerine gerçek kişilerle çalışarak çok daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Çoğu ünlü giyim markasının online alışveriş sitelerini incelerseniz bu şekilde görseller bulunduğunu görebilirsiniz. Ürünleriniz gerçek kişilerin üzerindeyken daha hoş bir görünüm sergileyecektir. Takı ve ayakkabı sektörü içinde geçerli bir maddedir. Örneğin bir kolye bir zeminin üzerindeyken değil de gerçek bir kişinin üzerinde daha iyi görünecektir. Verdiği görüntünün dışında kişiler bu tarz ürünleri alırken insanların üzerinde nasıl durduğunu merak edecektir.
Ürünlerin birkaç farklı açıdan fotoğrafını yüklemenizi öneririz. Tek bir açıdan çekilen fotoğraflar kişilerin kafasında soru işareti bırakacaktır. Ama farklı açılardan ürünün görüntüsünü gördükten sonra böyle bir sorun kalmayacaktır. Bu durumlara dikkat ederek hem satışlarınızı arttırabilirsiniz hem de iade durumlarını en aza indirebilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.