E-Ticaretçiler Mutlaka Okuyun!

E-Ticaretçiler Mutlaka Okuyun!

Günümüzde internet ortamında ticaret yapmak oldukça kazançlı bir yapıya bürünmüş durumda. Her geçen gün artan internetten alışveriş ve bu bağlamda artan kazançlar vergi yükümlülüğü de beraberinde getiriyor.

Milyar dolarların konuşulduğu e-ticaret konseptinde Türkiye’deki kurumsal yapıda, özellikle son dönemde Avrupa ile aynı çizgiyi yakalamaya çalışıyor. Çıkarılan yeni kanun ve düzenlemelerle, vergi mükelleflerinin yükümlülüklerini bildiren kararnameler, online işletmeciler için mutlaka bilinmesi gereken dokümanları kapsıyor.Günümüzde internet ortamında ticaret yapmak oldukça kazançlı bir yapıya bürünmüş durumda. Her geçen gün artan internetten alışveriş ve bu bağlamda artan kazançlar vergi yükümlülüğü de beraberinde getiriyor. Milyar dolarların konuşulduğu e-ticaret konseptinde Türkiye’deki kurumsal yapıda, özellikle son dönemde Avrupa ile aynı çizgiyi yakalamaya çalışıyor. Çıkarılan yeni kanun ve düzenlemelerle, vergi mükelleflerinin yükümlülüklerini bildiren kararnameler, online işletmeciler için mutlaka bilinmesi gereken dokümanları kapsıyor.

Mükellef Kaydı Nasıl Yapılır?
İki tür mükellef kaydı yaptırılabilir:
a. Gerçek kişi mükellef kaydı; Şahıs olarak işletmenizi çalıştırıyorsanız “gerçek kişi mükellefiyet kaydı” yaptırmalısınız. Bunun için;
1. Bir işyeriniz varsa bu işyerinizin adresinin bağlı bulunduğu,
2. Bir işyeriniz yok ancak işlerinizi ikametgâhınızdan sürdürüyorsanız ikametgâhınızın bağlı olduğu, vergi dairesine işe başlama bildirimi ve nüfus cüzdanınız ile şahsen başvurmanız yeterlidir.
b. Tüzel kişi mükellefiyet kaydı Şirket olarak işletmenizi çalıştırıyorsanız “tüzel kişi mükellefiyet kaydı” yaptırmalısınız. Şirketinizin kuruluş aşamasında, bağlı bulunduğunuz ticaret sicil müdürlüğü ilgili vergi dairesine işe başladığınızı bildirecek ve buna bağlı olarak mükellefiyet kaydınız yapılacaktır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.