E-Ticaretin Yeni Gözdesi: Marketplace

E-Ticaretin Yeni Gözdesi: Marketplace

Dünya da ki eticaret pazarının büyük bir bölümünü kaplayan marketplace ülkemizde henüz yeterince gelişmiş durumda değil.Ancak zamanla e-ticarette çok büyük bir yer kaplayacağını söyleyebiliriz.

Peki, marketplace nedir?

Marketplace alıcılar ve satıcıları bir arayan getiren eticaret sistemleridir. Pazaryeri olarak ta geçer. Alışverişte bulunan üç tarafa da oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Öncelikle bu üç taraftan bahsedelim.

1. Satıcılar (Mağazalar)

Marketplace sistemleri üzerinde kendine ait mağaza açarak ürünlerini veya hizmetlerini satışa sunan bireysel kişiler ya da firmalardır.

2. Alıcılar (Müşteriler)

Marketplace sistemi üzerinden çeşitli mağazalar arasında istediği ürünü seçerek satın alan taraftır.

3. Marketplace Sistemi Kurucusu

Bu kişi ya da kurum olabilir. Sistemi üzerinden yapılan satışlardan komisyon ya da mağazalardan kira bedeli alarak gelir elde eden kişidir.

Marketplace yazılımı avantajları dolayısıyla çok fazla tercih edilir. Faydalarından bahsedecek olursak iki farklı başlık altında ele almalıyız.

Satıcılar İçin Avantajları

Satıcılar satmak istediği ürünleri marketplace sistemler üzerinden satışa sunarlar. Böylece ayrı bir e-ticaret sitesi kurma vb. maliyetlerden kurtulmuş olurlar. Küçük bir komisyon ya da kira bedeli vererek güvenli bir şekilde satış yapabilirler. Bunun dışında kendi e-ticaret sitesine sahip olsalar bile marketplace platformlarına daha fazla ziyaretçi geldiği için satış yapma olanağı daha yüksektir. Arama motorlarında genellikle iyi sıralarda olan marketplace platformlar daha çok trafik alır ve daha fazla alışveriş sağlanmış olur.

Müşteriler İçin Avantajları

İnternet üzerinden alışveriş birçok kişiye güvenli gelmemektedir. Ancak marketplace sistemlerden yapılan alışverişlerde dolandırıcılık riski yok denecek kadar azdır. Çünkü müşteri sistemden alışveriş yaptığı zaman kredi kartından çekilen tutar doğrudan satıcıya aktarılmaz ve bir havuzda bekletilir. Müşteri ürün eline ulaştığında sistem üzerinden siparişi aldığını onaylar ve ilgili komisyon kesilerek tutar satıcının hesabına aktarılır.

Marketplace İçin Avantajları

Gerekli reklam ve tanıtım yapıldıktan sonra hiçbir maliyeti olmadan gelir elde edebilir. İstediği mağazaya özel komisyon belirleyebilir veya üyelik bedeli alarak yüksek gelirler elde edilebilir. Güvenlik açısından çok tercih edileceği ve henüz ülkemizde çok fazla örneği olmadığı için büyüme olanağı çok yüksektir. Marketplace yapan şirketler ciddi meblağlar kazanmaktadır. Marketplace ek iş olarak ta yapılabilecek bir iştir.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.