En İyi CRM Programı Nasıl Seçilir?

En İyi CRM Programı Nasıl Seçilir?

CRM programı, işletme içindeki müşteri ilişkileri yönetimine yardımcı olan, bilgilerin elektronik ortamda en doğru ve güncel şekliyle güvenli bir şekilde saklanmasını, istenilen zaman da ulaşılmasını sağlayan yazılımlardır.

En küçükten en büyük işletmelere kadar her işletmenin mutlaka sahip olması gereken ticari programlardan biridir. Henüz bir CRM programınız yoksa ve en iyi CRM programı hangisi merak ediyor ve arıyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

En iyi CRM programı denilince şimdi bahsedeceğimiz özelliklere sahip olması gerekmektedir. Öncelikle web tabanlı bir CRM programı olmasını kesinlikle öneriyoruz. Web tabanlı olmayan programlarda kurulu olduğu bilgisayara gelebilecek en ufak hasarla tüm verileri kaybedebilirsiniz ve şirket içerisinde herkesin güncel verileri görmesi ve işlem yapması mümkün olmayacaktır. İşletme sahibi tek elden müşteri bilgilerini kontrol edemeyecektir. Web tabanlı programlarda bilgiler düzenli aralıklarla yedekleneceğinden verilerin kaybolma riski neredeyse yoktur. Bütün personeller ise kendine ait kullanıcı hesabıyla sisteme giriş yaparak kendisine verilen yetkiler doğrultusunda işlemlerini en güncel ve doğru kayıtlar üzerinde yapabilir. Böylece personeller arasında doğabilecek karışıklıklar önlenmiş olur ve aralarında ki iletişim güçlenmiş olur.

Bir diğer olması gerektiğini düşündüğümüz özellik ise müşterileri gruplandırma seçeneğinin olmasıdır. Müşterileri gruplandırabilirseniz daha hızlı bir çalışma gerçekleştirmiş olursunuz. Oluşturduğunuz gruplara göre kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin firma müşterileri, kişisel müşteriler, aday müşteriler ve kara liste şeklinde gruplar bulunmalıdır. Bunların altlarına da gruplar oluşturmanıza olanak tanımalıdır. Örneğin firma müşterilerin altında 2016 müşterileri ya da Ankara müşterileri gibi gruplar oluşturmak işlem yaparken size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Müşteri görüşmelerini kaydedebileceğiniz bir sistem olması müşteri memnuniyetinin sağlanmasında büyük önem arz etmektedir. Müşteri aradığında daha önceki görüşmeler ve detaylarını görerek müşteriyle daha iyi ilgilenilmesini sağlar. Aynı şekilde müşterilerin randevuları da bu sistem üzerinde kaydedilebilmelidir. Böylece ilgili personel ya da işletme sahibi bilgilendirilmiş olacaktır.

Aynı zamanda teklif ve sözleşmelerinizi de bu sistemde ekleyebilmeniz ve göndermeniz büyük ölçüde zaman kazandıracaktır ve işletme sahibi tüm bunları internet bulunan bir yerden kolayca takip edebilecek ve inceleyebilecektir.

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.