En İyi Uluslararası e-Ticaret Siteleri

En İyi Uluslararası e-Ticaret Siteleri

Günde Milyonlarca ziyaretçisi olan Dünyanın en büyük e-Ticaret siteleri.

1. Amazon

1994 yılında Jeff Bezos tarafından Amerika/Seattle da kitap satışı amacı ile kurulmuştur zamanla büyüyerek bu hale gelmiştir. Amazon ismini “Farklı bir yer” anlamında seçmiştir ve Amazonda Dünyanın en büyük Nehri bulunmaktadır. Logosu ise hem bir gülen yüzü anımsatmaktadır hemde A-Z ye her şeyin bulunduğunu içermektedir. Net değeri 51 Milyar Dolardır.

Site 2013 yılında 49 Dakikalığına kapanmıştır ve 5 Milyon $ lık ürün satışından mahrum kalmıştır.

2. Alibaba

1999 yılında Çinli iş adamı Jack Ma nın Hangzhou da kurduğu Alibaba Group un net değeri Eylül 2015 verilerine göre yaklaşık 24 Milyar $ dır.

Hikayesi ise şöyledir; Jack Ma bir gün restoranta gider ve garson kıza “Ali Baba” hakkında ne bildiğini sorar. Garson “Açıl Susam Açıl” (Open Sesame) der ve Ma da buradan ilham alarak böyle bir yola çıkar.

3. Ebay

1997 yılında Fransız doğumlu İran-Amerika asıllı Pierre Omidyar tarafından San Jose kentinde, Auction Web adıyla Lazer Cihaz satışı amacını benimseyerek kurulmuştur. Daha sonra EchoBay ismini almak istesede o yıllarda bir maden şirketinin bu domaini alması sonucu bu günkü adı olan eBay ismini almıştır. Günümüzdeki değeri 70Milyon $ dır.

4. JD (Jingdong Mall)

1998 yılında Liu Qiangdong tarafından Pekin de kurulmuştur. 2012 yılında İngilizce versiyonu tüm dünyada hızla satış yapmaya başlamıştır.

İlk olarak manyetik optik disk saışı yapmaya başlamış ve zamanla yelpazesini genişletmiştir. Şuanki Net Değeri 7Milyon civarıdır.

5. WalMart

Amerika nın en zengin 10 insanından 4ü nü içerisinde barındıran Wall ailesi tarafından Arkansas da açılmıştır.

Amerkada perankarde satış yapan mağazanın kuruluş tarihi 1962 olsada, e-Ticaret e 2000 yılında girmişlerdir ve tabiri caizse görüp görebileceğiniz en büyük bakkaldır. Ayrıca Dünyanın en fazla geliri olan şirketidir (Fortune Global 500).

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.