Eticaret çeşitleri nelerdir?

Eticaret çeşitleri nelerdir?

Elektronik ticaret içinde bulunan taraflar itibariyle 5 ana gruba ayrılabilir.

Bunlar kısaca şöyledir;

Şirketler Arası E-Ticaret (B2B): Şirket içi ya da şirketler arası yapılan bu tür ticaret 1960’lı yılların başından beridir kullanılmaktadır. Firmaların elektronik ortamda tedarikçiye sipariş vermesi, faturaların temin etmesi ve bedellerini ödemesi bu bölümde değerlendirilmektedir
Şirket- Tüketici Arası E-Ticaret (B2C) : Web teknolojileriyle ortaya çıkmış yeni ve gündemde olan alışveriş türüdür. B2C ‘de fiyatlar açık ve net bir şekilde yayımlanır. Ürünün teslim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri satıcı tarafından belirlenir ve tüketicinin önüne koyulur.
Şirket- Kamu İdaresi Arası E-Ticaret (B2G) : Kamu ile şirketler arasında ki yerel ağlar üzerinde yapılan ticaret, haberleşme ve diğer tüm etkinlikler bu alanda tanımlanmaktadır.
Tüketici- Kamu İdaresi Arası E-Ticaret (C2G) : Tüketici ile kamu idaresi arasında her türlü vergi, sağlık ve hukuksal etkinliği bu alanda nitelendirmek mümkündür.
Tüketici ile Tüketici arasında E-Ticaret (C2C) :Tüketici ile tüketici arasında gerçekleşen eticaret modelidir. Tüketici satmak istediği ürün, emlak, oto eşyalarını ve mallarını c2c eticaret sitesine girer alıcı konumundaki herhangi bir tüketicide satın alır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.