eTicaret Sitesi Nasıl Kurulur?

eTicaret Sitesi Nasıl Kurulur?

eTicaret sitesi nasıl kurulur ve kurulurken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir

eTicaret sitesi nasıl kurulur; Ticaret olgusu git gide gelişmekte ve artış göstermektedir. Günümüzde ise e-ticaret sitelerini yaygınlaşması ile birlikte ticaret hızlı, güvenilir ve kolay bir oluşum halini almıştır. Günümüzde e-ticaret, internet üzerinden para kazanmanın en etkili yollarından biri haline gelmiştir. Bir çok farklı yöntemle bir e-Ticaret sitesi sahibi olup, satış yapma imkanına sahipsiniz. Böyle bir oluşuma başlamadan önce sitenizin yaratıcı bir isme, renge ve logoya sahip olaması gerekmektedir. Kısacası kurumsal bir kimlik çalışmasının yapılması lazımdır. eTicaret sitesi nasıl kurulur konusunu daha detaylı işleyebilmek için ayrı başlıklarda anlatmak istersek;

• eTicaret sitesi açabilmek için;

Bir eticaret sitesi açabilmek için şirket olunması gerekmektedir. Şirket olunmasının nedeni açmayı planladığınız eticaret sitesi üzerinden en küçük mal veya hizmet satışı gerçekleştirdiğinizde, bu satışa bağlı olarak, vergisini vermek yani vergi mükellefi olmanız, aynı zamanda fatura kesebilen bir şirket olmanız gerekmektedir. Bunun en basit ve masrafsız hali bireysel yani şahıs şirketi kurmaktır. Bir şirket şekline bürünebilmek için; ev veya ofis, bir muhasebeci, fiş yada fatura keseceğiniz kasa yada yazıcı ve eticaret sitesi açabilmeniz için bir firmayla anlaşmanız ve firmadan hazır eticaret paketi satın almanız lazım yada özgün bir eticaret sitesi olacaksa bir yazılımcı ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yapıp sizin için en uyugun fiyata anlaşma gerçekleştirmeniz gerekir. Aynı zamanda alacağınız veya oluşturacağınız eticaret sitesinin mobil uyumlu olması da sizin için bir avantaj olur.

• Ödeme sistemi nasıl olacak;

eTicaret sitenizi kurduktan sonra sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin site içerisindeki ürün ve hizmetleri nasıl alacağı konusuna gelecek olursak. Hazır eticaret paketlerinde eft, kredi kartı, havale ve kargoya kapıda ödeme sistemleri yer almaktadır. Bu sistemleri aktif olarak kullanmak için, bankalara havale ve eft için şirket bilgilerini açık bir şekilde belirtilmesi ve kredi kartı sistemi için ise, bankalara sanal pos başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Kargo sistemi için ise, tercih edilen kargo firmaları ile anlaşılması lazımdır.

• Site içerisini ürün ve hizmetlerle doldurmak

Elinizde bulunan ürünleri veya hizmeti teker teker fotoğrafları, fiyatlandırması, taksit özellikleri, ürünü veya hizmetin özelliklerini vb. bir çok şeyi yazarak koyabilirsiniz. Anlaşmış olduğunuz firmalar, toptan satıcılar, şirketler, mağazalar vb. yerlerle, kısacası tedarikçi firmalarla anlaşarak XML entegrasyonlarını sitenize ekleyebilirler. Böylelikle site içerisindeki ürün ve hizmet çeşitliğini artırabilirsiniz.

• Sitenizin tanıtımı ve reklamının yapılması

Sitenizin tanınabilirliğini artırmak ve marka bilinirliğini oluşturabilmek için bütçenize bağlı olarak; Reklamlar yayınlayabilir, gazetelere ilanlar verebilir, web sitelerine reklam verebilir vb. bir çok girişimde buluna bilirsiniz. Ama bunlarda en önemlileri SEO, SEM ve SMO dur. Kısaca bunları açıklarsak;

1. SEO (Searh Engine Optimization)

Türkçe arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorlarında arama gerçekleştiren kullanıcıların, eticaret sitenizi üstlerde görmelerini sağlar. SEO ayarları sitenizde satılan ürünün çokluğu, çeşitliliği ve aynı ürünün varyasyonlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. SEO ayarları arama motorlarının algoritmasına bağlı olarak düzenlenir ve arama motorlarından yayılan isteklere bağlı olarak, aynı zamanda deneyimle kazanılabilen çalışmalar sonucunda arama motorlarında üst seviyelerde siteniz gözükebilir. Sadece bu işi gerçekleştiren SEO şirketleri veya SEO ayarlarından anlayan kişilerle de çalışılabilirsiniz.

2. SEM (Search Engine Marketing)

Türkçe arama motoru reklamcılığı anlamına gelmektedir. Arama motorlarına ücret ödeme karşılığında sitenizin reklamını yapabilirsiniz. Kullanıcılar arama motorun bir arama yaptıklarında reklam veren siteler en üste çıkmaktadır. Bu sitelere girildiğinde, sitenizin başka sitelerdeki reklamları da bannerlarda gözükmektedir.

3. SMO (Social Media Optimization)

Türkçe sosyal medya optimizasyonu anlamına gelmektedir. İnstagram, Facebook , Twitter vb. sosyal medya kanalları üzerinden yapacağınız reklam ve tanıtımlar size hızlı geri dönüşler sağlayacaktır. Takipler, beğeniler, paylaşımlar, yorumlarla büyük kitlelere ulaşabilir ve siteniz hakkında ne düşünüldüğünü görebilirsiniz. Günümüzde sosyal medyada reklam vermek hızlı, maliyetsiz ve kısa zamanda sonuçlara ulaştırabilen bir yöntem halini almıştır

Detaylı bilgi alın,
– Yönetim Panelli ve Mobil Uyumlu Web Sitesi
– Neden bir internet sitesi açmalıyım?
– İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?
– E-ticaret
– Size Özel Web Yazılım
– Web Barındırma / Web Hosting
– İzmir Web Tasarım
– Google Seo Arama Motoru Optimizasyonu
– İnternet Reklamcılığı / Google Adwords / Google Ads

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.