FTP (File Transfer Protocol) Nedir?

FTP (File Transfer Protocol) Nedir?

File Transfer Protocol ifadesinin kısaltması olan FTP Türkçe anlamıyla Dosya Aktarım Protokolüdür. FTP nedir kısaca açıklayacak olursak yerel bilgisayarınızdan, depolama alanınız arasında dosyaların aktarılmasını sağlar.

de hosting hizmeti aldığınız yerin size sunduğu barındırma alanıdır. FTP yani dosya aktarım protokolünü kullanabilmeniz için iki şeye ihtiyacınız vardır.
1. Bir hosting firmasında barındırma hizmeti yani bir depolama alanı sahibi olmalısınız.
2. Bir FTP yazılımına sahip olmalısınız.
FTP aynı zamanda dizinleri görüntülemenizi ve değişiklik yapmanızı sağlar. FTP programları sayesinde bilgisayarınızdaki dosyaları depolama alanınıza aktarabilir aynı şekilde depolama alanınızda bulunan dosyaları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.
FTP Nasıl Kullanılır?
Öncelikle FTP erişimi yapmak istediğiniz bilgisayara bir FTP programı kurmalısınız. Daha sonra hosting hizmeti aldığınız firmadan bazı bilgileri edinmeniz gerekecektir. Bu bilgiler;
1. Sunucu Adı
2. Kullanıcı Adı
3. Parola
Bu bilgileri edindikten sonra FTP programında bağlantı bölümüne ilgili yerlere girdikten sonra sunucu üzerindeki depolama alanına erişebilirsiniz. Erişim sağladıktan sonra yaptığınız tüm değişiklikler anında web sitenizde görünecektir. FTP üzerinde çalışırken dikkat etmeniz önerilir. Yapılan bazı yanlışlıkların geri dönüşü olmayabilir olsa da sizi uzun süre uğraştıracaktır.
FTP bağlantısı çevrimiçi ortamda gerçekleşmektedir. Bilgisayarınız internete bağlı değilse FTP erişimi sağlayamazsınız ve herhangi bir aktarım işlemi gerçekleştiremezsiniz. Web sitenizin ve dosyalarınızın güvenliği için FTP erişim bilgilerinizi kimseyle paylaşmamalısınız. Depolama alanındaki verilerinizin belirli aralıklarla yedeğinin alınması herhangi bir sorun karşısında durumu daha çabuk düzeltmenizi sağlayacaktır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.