‘Giyilebilir teknoloji’ ve ‘mini tablet’ ilgi görecek

Giyilebilir teknoloji ve mini tablet ilgi görecek promega izmir web tasarım

Deloitte raporuna göre, 2014 yılına damga vurması öngörülen giyilebilir cihazların satışlarında artış yaşanması bekleniyor
‘Giyilebilir teknoloji’ ve ‘mini tablet’ ilgi görecek
Paylaş Tweetle Paylaş Paylaş E-Bülten A+ A-
18 Ocak 2014
İSTANBUL – Deloitte’un teknoloji, medya, telekomünikasyon sektörlerine ilişkin öngörülerine göre 2014 yılında ilgi çekmesi öngörülen giyilebilir cihazların satışlarında artış yaşanması bekleniyor. Deloitte, “Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) 2014 Öngörüleri” raporunu yayımladı. Raporda tablet, cep telefonu, televizyon ve giyilebilir cihazlara ilişkin dikkati çeken detaylara yer verildi.

Rapora göre, 2014’ün ilk çeyreğinde kullanımdaki mevcut tabletler içinde daha küçük ekranlı ve daha kompakt tabletler ilk defa pazar payına hakim olacak. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde kullanımda olan ekranı 8,5 inç ve daha küçük olan tabletlerin sayısı 165 milyona ulaşırken, aynı dönemde standart boyuttaki tabletlerin sayısı ise 160 milyon seviyesinde kalacak.

İnternete bağlı televizyonlar, bilgisayar, oyun konsolları, akıllı telefonlar ile telefon özelliği olan ve olmayan tabletlerin satışının 2014 yılında 750 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu satışın yaklaşık yarısı ise (375 milyar dolar) akıllı telefonlara ait olacak. 2014 yılına damga vurması öngörülen giyilebilir cihazların satışlarında da artış yaşanması bekleniyor. Buna göre, 10 milyon akıllı gözlük (ortalama fiyatı 500 dolar), akıllı saat (ortalama fiyatı 200 dolar) ve akıllı bileklikten (ortalama fiyatı 140 dolar) yaklaşık 3 milyar dolar satış geliri elde edilecek.

Kullanıcıların online olarak kayıt yaptırabildikleri ve dersleri bilgisayar üzerinden takip edebildikleri kitlesel açık online ders (massively open online course) sistemine yapılan ders kayıtları, 2012 rakamlarına oranla neredeyse yüzde 100 artacak. MOOC sisteminin 2020 yılında yaygın öğretim de dahil olmak üzere, alınan tüm eğitimlerin yüzde 10’unu oluşturması bekleniyor.

Bu yıl genellikle soru formları, fotoğrafların doktora ulaştırılması sürecinden oluşan e-vizitelerin, özellikle sinüzit, boğaz ağrısı, alerji, mesane enfeksiyonu ya da akne tedavileri gibi kesin belirtisi olan hastalıklarda yaygın olacağı öngörülüyor. 2012 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 400’lük bir büyümenin (toplam 100 milyon kez e-vizite) gerçekleşeceği bu e-viziteler sayesinde yaklaşık 5 milyar dolarlık tasarruf elde edileceği öngörülüyor.

Ödemeli dijital platformlardan 5 milyar dolar gelir elde edilecek

[PAGE]

Ödemeli dijital platformlardan 5 milyar dolar gelir elde edilecek

Rapora göre, 2014 yılında 100 milyonun üzerinde izleyici, TV’yi dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon aracılığıyla da seyredecek. Televizyonlar 2014’te 50 milyon evde, birden fazla dijital TV platformu aboneliği ile varlığını sürdürecek. Söz konusu ödemeli dijital platformların kullanılmasıyla elde edilecek gelir ise ortalama 5 milyar dolar olacak. Bunun yanında 10 milyon hane ise, yine 2014’te genişbant gibi farklı platformlar üzerinden Premium TV hizmetinden faydalanacak. Genişbant üzerinden yayın yapmayı mümkün kılan OTT teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, talebe bağlı televizyon sistemi (VoD) üyelikleri de hız kazanacak.

Dijital platformların yaygınlaşması ve online TV izleme süresi arttıkça, reklamların getirisinin ölçümlenmesinde de bir takım değişiklikler gerçekleşecek. Rapora göre 2014, yeni nesil hibrid ölçümleme modelinin şekilleneceği yıl olacak.

Spor karşılaşmalarının yayın hakkından elde edilen gelir, 2014 yılında yüzde 14 artarak 24,2 milyar dolara ulaşacak. Bu artışın dörtte üçü Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya futbol ligleri, UEFA ligleri ve Kuzey Amerika’daki profesyonel liglerin imzalayacağı sözleşmeler ile elde edilecek.

Önceki yılların aksine, 2014 yılında müzik endüstrisinde hak sahiplerine ödenen telifler ve kaydedilmiş müzik araçlarından elde edilecek gelir, ilk defa 1 milyar dolara ulaşacak. Günlük hayatta dinlenilen her şarkıdan elde edilen lisans gelirinin ise 2014 yılında günlük 3 milyon dolar olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

SMS’ten 100 milyar dolar gelir bekleniyor

[PAGE]

SMS’ten 100 milyar dolar gelir bekleniyor

Rapora göre, 2012 yılında, SMS ile neredeyse aynı gelire sahip olan anlık mesajlaşma (IM) işlemlerinin (50 milyon / gün) 2014 yılında SMS’in (21 milyon / gün) iki katından fazla gerçekleşmesi bekleniyor. Buna rağmen SMS değer kaybetmiyor. 2014 yılında SMS’den 100 milyar doların üzerinde gelir elde edilmesi beklenirken, bu rakam anlık mesajlaşmada SMS gelirlerinin sadece 1/50 oranında gerçekleşeceği öngörülüyor.

5-7 inç arası telefon özelliğine sahip mini tabletler olarak nitelendirilen phabletler, 2014’te satılması öngörülen 1,2 milyar akıllı telefon pazarının 1/4’ünü oluşturacak. Tanesi ortalama 415 dolar olan phabletler, akıllı telefonlardan yüzde 10 daha pahalı olacak ve toplam satışından da 125 milyar dolar gelir elde edilecek. Oyun severler ve mesaj kullanıcılarının yanı sıra akıllı telefonlara göre büyük ve aydınlık ekrana, daha yüksek ve kaliteli sese, daha büyük klavyeye sahip olması nedeniyle sürpriz bir şekilde 55 yaş üzeri kesim de phableti tercih eden kesim içinde yer alacak.

Gelişmiş ülkelerde 55 yaş üzeri kullanıcıların akıllı telefon penetrasyonu, 2013’e göre yüzde 25 oranında artacak. Genellikle sahada çalışanların kullandığı ve zorlu şartlara dayanıklı olarak tasarlanan ve merkeze bağlı mobil cihaz fiyatlarının 2014’te ortalama 250 dolara düşmesi bekleniyor. Bununla birlikte yine 2014 yılında satılması öngörülen 10 milyon adet ile birlikte, piyasadaki toplam cihaz miktarı 30 milyon adete ulaşacak.

Deloitte Türkiye TMT Endüstri Lideri Tolga Yaveroğlu, “2014 yılı TMT öngörülerimiz birçok farklı konuya değinse de tablet, phablet ve giyilebilir cihaz kullanımında beklenen büyüme ve mobilitenin önemi ön plana çıkıyor. Bu yeni cihaz ve teknolojilerin sunduğu yeni fırsatları zamanında değerlendiren şirketlerin ve girişimlerin 2014 ve sonrasında en az bir adım önde olacaklarını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.