Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting Nedir? Hazırladığınız web sitesini internette yayınlamak için bir alana ihtiyacınız vardır.

Başka bir deyişle müşterilerinizin ve kullanıcıların sizin web sayfanıza ulaşabilmeleri için web sitenize ait dosyaların bir bilgisayarda tutuluyor olması gerekir. Bu bilgisayarlar yüksek kapasiteli, hızlı ve sürekli internet bağlantısına sahip olmalıdır. Web sitenize ait dosyaların barındırılması, yayınlanması ve korunması hizmetine hosting denir. Hosting; web hosting ve barındırma hizmeti olarak da adlandırılır.

Hosting hizmeti alırken;
-Hız(Web sitenizin açılma hızı)
-Siteniz için size verilen alan
-Desteklediği programlar ve özellikleri
Göz önünde bulundurmalısınız.

Nasıl bir hosting hizmeti almalıyım?
Web siteniz standart bir içeriğe sahip ise ve içeriğini sizin güncelleyebildiğiniz bir yapıya sahip değil ise statik bir web sitesi dir. Genelde sayfa uzantıları htm veya html ‘dir.

Bununla birlikte bazı siteler yazılım dili ile oluşturulmuştur. Örnek olarak; e-ticaret siteleri, yönetim panelli siteler vs. Eğer web sayfanız bu şekilde oluşturulmuş ise yazılım diline göre hosting paketi almanız doğru bir tercih olacaktır.
Web siteniz .asp, .aspx dosya uzantısıyla oluşturulmuş ise Windows hosting tercih etmelisiniz. .php yazılım diline sahip bir web sitesini linux sunucu da barındırmak doğru bir karar olacaktır.

Hosting hizmeti satın alırken web sitenizin yapacağı trafiği(web sitenizin ziyaretçileri) ve kaplayacağı alanı göz önünde bulundurmanız gerekir. Web sitenizin trafiği için doğru seçim yapmadığınız taktirde web sitenizin görüntülenmemesine sebep olabilirsiniz.

Hosting hizmeti alacağımız doğru firmayı seçmek çok zor bir karardır. Çünkü web sitemizin yayının aksamadan devam etmesi ve yine hosting hizmetine bağlı olanma
Bundan dolayı hosting hizmeti alırken fiyat kıyaslaması yapmaktansa hizmet kalitesi göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

DNS Nedir?
DNS (Domain Name System) isim çözümleme sistemidir. DNS sunucuları sorulan bir alan adının ip adresini çözümleyerek alan adlarına ulaşımı sağlar. Web Sitemizin görüntülenebilmesi için alan adımızın dns sunucu tarafından çözümlenmesi gerekir. Aksi taktirde web sayfamız görüntülenmeyecektir. DNS ayarlarımızı hosting hizmeti aldığımız firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.