İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

1- İSİM (Alan Adı) SEÇİMİ:

Alan adı seçerken seçeceğimiz alan adının telaffuzunun kolay olması çok önemli. Birisine web sitemizin adresini söylerken defalarca tekrar etmek zorunda kalmamalıyız. Seçeceğimiz alan adının web sitemizin genel içeriğiyle uyumlu olması ise arama motorlarında bulunabilme şansımızı arttıracaktır.

2- SİTEMİZİN İÇERİĞİ:

anasayfa png resim İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

Anasayfa

Web sitemizin ana sayfası ziyaretçilere güven veren, estetik tasarıma sahip, sitenin amacını en güzel şekilde anlatan bir sayfa olmalıdır. Gereksiz detaylardan uzak olmalıdır. Hava durumu, saat, tarih, döviz kurları vb. siteyi daha kalabalık gösteren uygulamalardan uzak durmalıyız. Unutmayalım ki her bilgisayarın sağ alt köşesinde saat ve tarih yer almaktadır. Ayrıca bu tür detaylardan dolayı asıl vermek istediğimiz mesaj ikinci planda kalabilmektedir. Bir web sitesinin ana sayfası o sitenin vitrini niteliğindedir. Dolayısıyla sitemizin ana sayfasında amacımızı özet olarak ziyaretçilere sunmalıyız

hakkımızda png resim İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

Hakkımızda Bölümü

Web sitesi hakkımızda sayfası kesinlikle gereksiz bilgi ve abartıdan uzak, yalnızca gerçek bilgilerden oluşan, bir ya da iki paragrafı geçmeyecek ve herkesin kolaylıkla okuyup anlayabileceği makale şeklinde basit bir anlatım olmalıdır.

ürün yönetimi png resim İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

Ürünler ve Hizmetler

Ürünlerimizi veya hizmetlerimizi, herkesin kolaylıkla anlayabileceği ve kolaylıkla ulaşabileceği şekilde kategorilere ayırmalı, yazılar, resimler ve videolar ile detaylandırmalı, arama motorları, formlar ve görseller ile desteklemeliyiz.

belge yönetimi png resim İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

Belgeler ve Referanslar Bölümü

İsteğinize bağlı olarak firmanıza ait kalite belgesi ve izin belgelerini yayınlayabileceğiniz belgeler bölümü ve müşteri portföyünüz hakkında fikir verebilecek bir Referanslar bölümü düşünebilirsiniz.

iletişim png resim İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

İletişim Bölümü

Bu bölümde müşterilerinizin size ulaşabileceği adres ve telefon numaralarınız açık ve net bir şekilde yer almalıdır. Hatta adresin daha kolay anlaşılabilmesi için o bölgenin krokisi ve bize her türlü mesaj, görüş ya da şikayetlerini iletebilecekleri bir iletişim formu yer almalıdır.

Duyuru png resim İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

Duyurular

Duyurular sayfamızda içerik belirtmemiz takipçilerimizin bireysel veya kurumsal olarak hakkımızda daha fazla bilgi sahibi olmasını ve bizden daha fazla haberdar olmasını sağlayacaktır. Elbette ki bu duyuruların sürekli güncellenmesi gerekmektedir (Bu işlem Yönetim Paneli gerektirir).

Foto galeri png resim İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

Fotoğraf, Video ve Dosya Galerisi

Bazen bir fotoğraf sayfalarca yazıdan daha çok şey anlatır. Okumayı pek sevmediğimizi göz önüne aldığımızda resim ile anlatılan içeriklerin, pdf dökümanı, mekan fotoğrafı veya ürün fotoğrafı gibi görsel öğeler kullanmamız çok yerinde bir davranış olacaktır.

3- ÖZGÜN ve RESPONSIVE (mobil uyumlu) TASARIM:

Web sayfası tasarımı firma kurumsal kimliği ‘ni en iyi şekilde yansıtır nitelikte olmalıdır. Diğer görsel materyallerimizle uyumlu olmalıdır. Firmamızın kurumsal kimliğini oluşturan temel renklerimiz, logomuz, katalog ve broşür gibi görsel öğelerimizle uyumlu bize özel tasarım olmalıdır. Profesyonel Web Sitesi Tasarımı bizi hedef kitlemizle buluşturacak en önemli dildir.

Cep telefonu , Akıllı Telefon ve tablet gibi mobil aygıtların kullanımındaki artışa bağlı olarak responsive tasarımların önemi artık vazgeçilemez bir hal almıştır. Responsive tasarımlar, sıvı gibi her kaba uyan tasarım, duyarlı web tasarım, uyumlu web tasarım anlamlarına gelmektedir. Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde web sitesi içeriğinde kullanılan resim, yazı gibi donelerin ekran genişliği ile birlikte yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop web tasarımı, tablet web tasarımı ve mobil web tasarımı olmak üzere 3 versiyon şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi mobil uyumlu olmayan web sitesine mobil cihazdan girmek istendiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri responsive web sitesi yada mobil uyumlu web sitesi değilse, okumak istedikleri alanda ancak zoom yaparak, kısıtlı bir kısmını görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Görüntüde kayıklıklar oluşacağı için site menülerini gezmekte oldukça zordur ve mobil uyumlu menü olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler. Web sitesine mobil cihazdan girmek isteyen ziyaretçilere düzgün bir içerik sağlanabilmesi için mobil uyumlu responsive web sitesi yapılmalıdır. 

Responsive web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde site menüleri şekil değiştirip genellikle mobil menü dediğimiz simgeye tıklandığında üstten açılan menü şeklinde kullanımı kolay bir yapıya dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda zoom yapmak gerekmeden kolayca okunacak şekilde sıralanır. Hatta isteğe bağlı olarak web sitesi mobil versiyonunda önem derecesi düşük elementler gizlenir, ziyaretçiye sadece sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilebilir.

Arama motorları responsive web sitelerini ciddi şekilde destekliyor. Bir web sayfası ‘nın arama motorlarında hem kendi alan adı (domain) hem de m.alanadi.com gibi farklı alt alan adı (subdomain) altında bir mobil web site versiyonunun olmasındansa tek url ile web sayfasının responsive yapılması daha uygun bulunuyor. Çünkü akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlardan yapılan arama sonuçlarında genellikle arama motorları web sayfasının mobil uyumluluğu konusunda dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.

Siz de bu bilgiler ışığında web siteniz için eğer responsive (mobil uyumluluğu) tercih ederseniz, ziyaretçileriniz hangi mobil cihaz ya da bilgisayar platformunu kullanırsa kullansın sorunsuz bir biçimde web sitenizde gezinebilecek ve bu size müşteri memnuniyeti olarak yansıyabilecektir.

4- ÖZGÜN İÇERİK:

Web sitemizde belirttiğimiz içeriğin bize ait olmasına dikkat etmeliyiz. Başka sitelerin içeriklerini kopyalayıp kendi sayfamıza yapıştırmamalıyız veya bu içerikleri kendimize göre uyarlamaya çalışmamalıyız. Bunun yerine anlatmak istediklerimizi kendi cümlelerimizle yazmalıyız. Unutulmamalıdır ki özgün içerik her şeyden önce arama motorlarında bulunabilmemiz için çok önemlidir. Eğer başka bir web sitesinin içeriğini kendi web sayfamıza yapıştırırsak bu, o içeriği kopyaladığımız sayfanın değerini yükseltecektir. Arama motorları bu konularda çok hassastır ve şöyle davranmaktadır. Bir web sitesinin içeriği kopyalanıp başka sayfalarda yayınlanıyor ise içeriği kopyalanan web sitesinin faydalı bilgiler verdiği tespit edilip o sayfanın kalite değeri arama motoru tarafından yükseltilmektedir.

5- SEO (arama motoru optimizasyonu):

Web sitemiz için sağladığımız özgün metinlerde özellikle arama motorlarında bulunmak istediğimiz anahtar kelime ürün veya hizmet ile ilgili detaylı yazılar yazarsak googleda istediğimiz kelimeler ile bulunabilme şansımız artacaktır. Bu bağlamda arama motoru optimizasyonu yani SEO’nun önemi ortaya çıkmaktadır. Web sitenizin SEO’ya uygun bir şekilde uyarlanması web sitesinin googleda bulunması açısından çok önemlidir.

6- YÖNETİM PANELİ:

Web sitesinin içeriğinin profesyonel web tasarımcıya ihtiyaç duymadan web sitemi kendim yönetmek istiyorum diyen her “müşteri tarafından” içeriklerin değiştirilmesi isteniyorsa ya da herhangi bir sebeple birtakım güncellemeleri müşteri kendisi yapmak istiyorsa web sitesi yönetim panelli olarak tasarlanmalı, kullanıcı adı ve şifreyle admin panel girişi sağlanmalıdır. WordPress altyapısına geliştirmeler hazırlayan biz PROMEGAWEB, Profesyonel web sitenizi ve kurumsal web sitenizi güncel tutup içeriklerini değiştirebilmeniz için sizin yönetiminize tahsis edebiliriz.

Özetle, bu bilgiler ışığında bir internet sitesi açmak için acele edin ve yeni müşteriler kazanın; ürün tanıtımı yapmak ve hizmet tanıtımı yapmak, ekstra gelir kazanmak, adınızın duyulmasını sağlamak ve markanızın duyulmasını sağlamak, marka bilinci oluşturmak

Öncelikle yukarıdaki yazımızı okumanızı, dikkate almanızı ve tüm aşamaları kendinize uyarlamanızı tavsiye ediyoruz. Sizin için Güvenli, Hızlı, Hizmet Odaklı, Güncel, Anlaşılır, Kurumsal Yapıda, Kullanıcı Dostu, Estetik, Fonksiyonel ve en önemlisi de özgün web sitesi yapabilir, internet reklamcılığı ve sosyal medya platformlarını kullanarak bunu duyurabilir ve yıllık anlaşmalarımız ile Biz, Sizin adınıza anlaşma periyotlarınca web sitenizi güncelleyebiliriz.

Web sitesi, kendinizi veya firmanızı büyük kitlelere tanıtmak için kullanabileceğiniz en ekonomik çözümdür. Kurumsal web sitesi de kurumunuzun tüm dünyaya açılan penceresidir. 7 gün 24 saat sürekli reklam yapacak web sitesi, sizi tanıtacak sınırsız bir reklam aracıdır. Bütün bunları dikkate alarak mümkün olan en fazla bütçeyi web tasarım ve internet reklamcılığı için ayırmakta fayda vardır. Her bütçeye uygun fiyatlarda web sitesi yapılabilmektedir. En basit HTML web sitesi tasarıma, detay sayfa sayısına ve yapısına göre yaklaşık 1000TL + KDV’den başlamaktadır. Piyasada belirli standartlar içeren ve benzer kalıplardan oluşan, sadece görsel birtakım değişikliklerle yüzlerce kişi ya da firmaya satılan, özgün içerik ya da özgün materyal kavramlarından uzak, internette size yarar sağlamak yerine kayıp getiren, broşür kadar bile işe yaramayan web siteleri ya da hazır script ‘lerden ve bunları çok ucuza satan firmalardan uzak durmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. PROMEGAWEB, izmirde web sitesi konusunda 20 yıllık tecrübesiyle sizlere en uygun fiyatları sunacaktır.

Web sitenizi bizim desteğimiz olmadan kendiniz güncellemek istiyorsanız web sitenizi en baştan HTML olarak değil, yönetim panelli olarak yapmamız gerekir. Baştan yönetim panelsiz olarak kodlanan bir web sitesine sonradan yönetim paneli yapılamamaktadır. Sizin için yönetim panelli olarak hazırlayacağımız web sitenize kendinize ait kullanıcı adı ve şifre ile girecek ve web tasarım bilginiz olmasa dahi birtakım değişiklikleri ve güncellemeleri kendiniz yapabileceksiniz. Ancak yönetim panelli web siteleri bir de panel barındıracağı için fiyat olarak biraz daha pahalı olmaktadır. Fakat WordPress ile geliştirilen üstün özellikli promegaweb yönetim panelli web siteleriyle PROMEGAWEB en uygun fiyatları sizlere sunmaktadır.

Bize verdiğiniz doneler ile hazırladığımız ve teslim ettiğimiz yönetim panelli web sitesine istediğiniz ilave ve değişiklikleri kendiniz yapabilirsiniz. Ancak HTML site tasarımı yaptırmışsanız sistemde Yönetim Paneli olamayacağı için dilerseniz isteklerinize uygun bir anlaşma yapabilir ve tüm güncellemelerinizi biz üstlenebiliriz. Bunun bedeli, karşılıklı görüşme ile isteklerinize uygun olarak belirlenmektedir. Genellikle yıllık anlaşmalarımız ile web sitenizin güncel kalması bizim tarafımızdan sağlanmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu SEO (Search Engine Optimization) çalışmaları, Google arama motorunda web sayfasının arama sonuçlarında üst sıralara çıkması için yaptığımız çalışmalardır. Arama motoru optimizasyonu ile, Google, Yandex, Bing, Yahoo vb. arama motorlarında, web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara yükseltebiliriz. Web sitesi yaptırırken SEO’yu gözardı etmemenizi ve mutlaka yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.