Kullanılan Görsellerin Satışlarınıza Etkisi

Kullanılan Görsellerin Satışlarınıza Etkisi

Eticaret sitelerinde kullanılan görseller oldukça önemlidir. İlk bakıştaki izlenim müşterileriniz açısından oldukça önemlidir. Görsel kullanımı kişileri büyük ölçüde etkiler.

Eticaret sitelerinde kullanılan görseller oldukça önemlidir. İlk bakıştaki izlenim müşterileriniz açısından oldukça önemlidir. Görsel kullanımı kişileri büyük ölçüde etkiler.
Görsellerin sadece tasarımsal olarak etkisi olduğunu düşünmek yanlıştır. Görsellerin satışlar üzerinde de ciddi etkileri vardır. Çoğu büyük firma bu tip konulara önem verirler.
Renk Seçimi
Örneğin, görsellerdeki renk seçiminden bahsedecek olursak bankaların çoğunun mavi renk kullanması, yiyecek firmalarının kırmızı rengi tercih etmesi kesinlikle tesadüf değildir. Mavi renk güven verirken, kırmızı renk açlık duygusunu etkiler.
Tabi ki bu durum hedef kitlenize ve sektörünüze göre değişim gösterebilir. Bununla ilgili yapmanız gereken şey hedef kitleniz üzerinde bir analiz yapmanız olacaktır.
Kalite
Eticaret sitenizde ürün görsellerinin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar her zaman hoş bir görünüm verir. Eticaret sitelerinde hepimizin karşılaştığı ve oldukça işe arayan ürün fotoğrafını zoomlama özelliği çok fazla kullanılır ve bu özelliğin işe yarayabilmesi için görsellerin yüksek çözünürlüklü olması gerekmektedir.
Sadelik
Ürün görselleriniz ne kadar kaliteli olsa da baktığınızda karmakarışık bir renk cümbüşü varsa bu müşteriyi kötü anlamda etkileyecektir. Büyük firmaların e-ticaret sitelerini incelediğimizde hepsinin sadelikten yana olduğunu görebiliriz. Tek renk ve açık tonlarda arka plan kullanılmış ve hem ürün ön plana çıkarılmış hem de şık bir görüntü sergilenmiş olur. Önemli olan ürünlerinizi en iyi biçimde ön plana çıkarmaktır, bu unutulmamalıdır.
Ürünü Anlatan Görsel
İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde satın almaktan vazgeçmelerin en önemli nedenlerinden birisi de ürün görsellerinin ürünü anlatmakta yetersiz kalmasıdır. Eticaret sitenizde kullanacağınız ürün görselleri ürününüzü tam anlamıyla anlatmalıdır. Ürünün her açıdan bir fotoğrafının olması çok iyi olacaktır.
Tabi bu durum satılan ürüne ve sektöre göre değişebilir. Ama buradan çıkarmamız gereken konu; kişi ürün görsellerini incelediğinde kafasında görünümle ilgili herhangi bir soru işareti bulunmamalıdır. Elinizden geldiğince ürünün görünümü tam olarak müşterilerinize göstermeye çalışın. İmkanınız varsa ürün videoları ile bu durumu destekleyebilirsiniz. Ürün videoları henüz çok yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. Kullanıldığı zamanda müşterilere güven vermektedir.
Diğer Görseller
Eticaret sitenizde ürün görselleri dışında bulunan reklam, banner gibi görsellere de önem verilmelidir. Bu görseller şık ve canlı bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu kullandığınız temaya göre değişebilir ancak mümkün olduğunca dikkat çekici renkler kullanmalı ve bu görsellerin üzerinde yer alan sloganlar müşterilerinizin ilgisini çekmelidir. Burada renkleri ve sloganları kullanılacak yazı tipi vs. özellikleri daha öncede söylediğimiz gibi hedef kitlenize ve sektörünüze göre belirlemelisiniz. Bunun için profesyonel bir firmadan destek alabilirsiniz.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.