LG’nin Telefon Pazarındaki Yeni Yıldızı: LG V30

LG’nin Telefon Pazarındaki Yeni Yıldızı: LG V30
LG’nin Telefon Pazarındaki Yeni Yıldızı: LG V30

Cep telefonu pazarında söz sahibi markalardan biri olan LG, amiral gemisi model konusunda son yıllarda biraz dertli. Zira G6 ile beklediği çıkışı yapamayan marka için yeni bir arayış söz konusuydu. Önceki yıl V10 modeliyle başlayan serinin, bugün en iddialı modeli olacağını kim söyleyebilirdi? LG’nin Berlin’de düzenlenen IFA 2017’de tanıttığı LG V30 modeli, sadece şirket için değil, sektör için de önemli bir gündem maddesi oldu.

LG V30’un son zamanların en iyi Android telefonlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. 6 inç büyüklüğünde düşük çerçeve oranına (yüzde 82) sahip QHD+ (2880 x 1440) OLED FullVision ekran Always on Display ve HDR10 desteği ve18:9 en-boy oranıyla geliyor. IP68 sertifikasıyla suya ve toza dayanıklı olan telefonun görünümü de son derece başarılı.

Telefonun arka bölümünde, Corning Gorilla Glass 4 ile korunun, f/1,6 diyafram açıklığına sahip iki adet kamera bulunuyor. Bu kameralardan biri 16 megapiksel, diğeri de geniş açıya sahip bir 13 megapiksellik lensten oluşuyor.

Beklendiği gibi, işlemci tarafında Qualcomm’un yeni Snapdragon 835’iyle karşılaşıyoruz. 6 GB RAM beklentisi ise boşa çıkıyor. LG V30’da 4 GB RAM yer alıyor. Depolama konusunda 64 GB ve 128 GB olmak üzere iki seçenek bulunuyor.

LG V30, yine ses konusunda epeyce iddialı görünüyor. LG V20 sürecinde Bang&Olufsen ile yapılan işbirliği sürdürülmüş. LG V30’da 32-bit Hi-Fi Quad DAC ses kalitesi sunuluyor. Telefonun batarya kapasitesi ise 3300 mAh.

Çift arka kamerasıyla iddialı

Akıllı telefon kameralarındaki mükemmellik, uzun zamandır LG’nin mobil cihazlarında çok önem verdiği bir konu. Yakın zamanda tanıtımı yapılacak LG V30’un çift kamerası ise, dünyanın en büyük diyafram açıklığına ve şimdiye kadar hiçbir akıllı telefonda olmayan netlikte lense sahip ilk telefonu olacak.

LG’nin ilk F1.6 lensi, F1.8 lensin sensöre girmesini sağladığı ışıktan yüzde 25 daha fazla ışık girmesini sağlayarak şu andaki akıllı telefon kameraları arasındaki en büyük diyafram açıklığına sahip olacak. Kristal temizliğindeki lens aynı zamanda plastik bir lensten çok daha fazla ışık toplama ve renk üretme yetkinliğine de sahip. Bu da V30’u hem fotoğraf hem de video çekimleri için ideal bir kamera haline getiriyor.

LG V30’daki kamera tüm alanlarda sadece diğer akıllı telefonların değil, bir önceki modelin kamerasından da daha üstün niteliklere sahip. V30’daki kamera, V20 ile karşılaştırıldığında geniş açılı çekimlerde kenarlardaki bozulmayı 3’te 1 oranında düzeltiyor ve böylece grup özçekimleri, açık iç mekanlar ve geniş manzara fotoğrafları için ideal bir cihaz haline geliyor.

Tüm bu geliştirmelere rağmen LG V30’un arka kamera modülü boyut olarak V20’den yüzde 30 daha küçük ve zarif bir tasarıma sahip. Fotoğraf meraklıları, LG’nin uzmanlaşmış UX özelliğiyle birlikte lazer algılamaya sahip AF ve optik görüntü sabitlemesi sayesinde V30’u kullanımı kolay ve pratik bulacaklar.

Kolay kullanım ve güvenlik

LG V20’deki Second Screen, V30’da evrimleşerek Floating Bar haline gelmiş. Yarı saydam Floating Bar, sık kullanılan özelliklere çabuk erişimi sağlıyor ve ihtiyaç duyulmadığında FullVision ekrandan tamamen kaldırılabiliyor.

Telefon kullanılmadığında Always-on Display, önceki telefonlardan daha fazla kişiselleştirilebiliyor. AoD sadece saati göstermekle kalmıyor, Quick Tools, Music Player ya da kullanıcının seçtiği bir fotoğrafı gösterecek şekilde ayarlanabiliyor.

LG V30’daki güvenlik özellikleri LG’nin daha önceki akıllı telefon UX’inden çok daha gelişmiş. V30, telefonun ekranı kapalı olsa bile ön kamerasını kullanarak sahip olduğu Yüz Tanıma özelliğiyle anında açılabiliyor. Diğer telefonların aksine önce güç düğmesine basmaya da gerek yok.

Ses Tanıma, kullanıcının sesinin farklı kombinasyonlarını ve kullanıcı tarafından oluşturulmuş parolaları (ideali 3-5 hece) kullanarak V30’un kilidini açıyor.

Bunun için ise herhangi bir düğmeye basmaya ya da ekranı kaydırmaya gerek yok. Qualcomm Aqstic ses UI teknolojisinin desteklediği kesintisiz çalışma ve kesintisiz dinleme yetkinlikleri de telefonun bataryasını çok az kullanıyor.

Ses kalitesine önem verenler için ideal

LG’nin yeni çıkacak V serisi akıllı telefonunun sunduğu daha önce hiçbir akıllı telefonda görülmemiş yeni nesil ses özellikleri, kullanımı kolay ve kişiselleştirilmiş bir ses deneyimi yaşatıyor. Ses cihazları dünyasının önemli uzmanlarıyla yapılan ortak çalışmalarla geliştirilmiş LG V30, ses cihazlarına meraklı olanlara yönelik mükemmel aracı geliştirmek için yapılan işbirliği stratejisi için ideal bir örnek.

İlk olarak selefi tarafından ortaya çıkartılan Hi-Fi Quad Dac üzerine inşa edilen LG V30,ESS Technology’nin SABRE ES9218P’si ile desteklenen 32-bit Gelişmiş Hi-Fi Quad DAC özelliğine sahip. LG’nin Hi-Fi Quad DAC’ı iki yeni özelliğe sahip: dijital filtreler ve ses ön ayarları. Orijinal Hi-Fi Quad DAC bozulmayı ve beyaz gürültüyü en aza indirerek kaynaktan gelen Hi-Fi sese en yakın olanını vermenin üstünde dururken Gelişmiş Hi-Fi Quad DAC çok daha kişiselleştirilmiş seçenekler sunuyor.

Normalde yalnızca pahalı ses cihazlarında olan dijital filtreler, kişisel zevklere göre uyarlanabilen filtrelerle dürtü yanıtı öncesi ve sonrasındaki zil seslerini geliştiriyor. LG mühendisleri ses ön ayarlarını geliştirirken popüler zil seslerinin karakteristikleri üzerinde çalıştılar ve dört en iyi programlanmış ayarı yaratmak için en uygun ses kombinasyonlarını belirlediler: geliştirilmiş, detaylı, canlı ve bas. LG V30 kullanıcıları sıradan bir cihazla bile pahalı kulaklıklar kullanan müzik meraklılarının aldığı yüksek kaliteli ses keyfini yaşayabiliyorlar.

Hi-Fi Quad DAC sağ ve sol ses sinyallerini ayrı olarak kontrol edip ses dengesini ayarlıyor, böylece dinleyenler de kendilerini bir konser salonunun ortasında gibi hissediyorlar. LG ayrıca bozulma oranını yüzde 0.0002’ye kadar düşürmeyi de başardı. Dijital veri analog dalga formuna dönüştürülürken ne kadar az kayıp olursa ses de o kadar temiz oluyor. V30’daki ses yolları ise hiç olmadığı kadar geniş. Bu sayede büyük ve yüksek kaliteli ses dosyalarını hiçbir takılma olmadan ve daha hassas işleyebiliyor.

LG V30’da ayrıca, işbirliği yaptığı MQA LTD. şirketinin de teknolojisi olan mobil müzikteki bir sonraki büyük trend olacak yüksek çözünürlüklü online ses akışına da sahip. Bu da V30’un gösterişli Quad DAC’ı ile MQA teknolojisini birleştirerek kulaklar kadar kalplere de seslenen bir müzik deneyimi yaşatıyor. Müzikseverler çok büyük dosyalar indirmenin sıkıntısını yaşamadan ya da yükse kaliteli müzik dinlemek için büyük ölçekte veri kullanmadan da V30 ile yüksek çözünürlüklü müziğin keyfine varabilecekler.

Ayrıca V30’daki HD Audio Recorder sayesinde telefonun ses alıcısı aynı anda mikrofon (Receiver-as-a-Mic ya da RAM) olarak da kullanılabiliyor. RAM sesleri çok temiz bir şekilde kaydedebiliyor. Böylece LG V30, herhangi bir bozulma olmadan bir ıslıktan bir gök gürültüsüne kadar çok geniş skaladaki sesleri kaydedebiliyor.

Üst düzey sinematoğrafik yetenekler

LG V30, V serisi telefonların gücünü geliştirerek tamamen yeni bir mobil deneyim sağlarken en uygun multimedya özelliklerini de sunuyor. Yeni V30birçok kolay ve işe yarar özelliğe sahip: Çiftli kamerada sektördeki ilk F1.6 diyafram açıklığı ve Crystal Clear Lens, herkesin film kalitesinde videolar yapabileceği Cine Video modu, ince ve hafif minimal tasarıma sahip OLED FullVision ekran, gelişmiş Hi-Fi Quad DAC ile üst düzey ses, B&O PLAY ile ses ayarı, Google Asistan ve Ses Tanıma. V30 üst sınıf akıllı telefonların evrimine yeni bir standart getiriyor.

F1.6 Crystal Clear Lens ve Cine Video ile Profesyoneller Gibi Video Çekin

LG V30 sahip olduğu güçlü video becerileriyle kendisini akıllı telefon sinemacılığında lider yapıyor. Çiftli kamerası çok daha parlak ve canlı renkler için cam bir lense sahip olan sektördeki ilk F1.6 kamera ile destekleniyor. Cine Video modu kullanıcıların herhangi bir videografi eğitimine gerek duymadan V30 ile film gibi videolar çekmesine imkan veriyor.

V30’un arkasındaki ana kameranın F1.6 diyafram açıklığı daha aydınlık ve daha dinamik çekimler için içeriye daha fazla ışık girmesini sağlıyor. Plastik lenslerden çok daha doğru ve temiz görüntüler sağlayan Crystal Clear Lens’e sahip olan V30, akıllı telefonlar arasında fotoğraf çekme becerisi en çok olan cihaz. V30’un çiftli kamerasındaki ikinci lensin iyileştirilmiş 13MP geniş açılı lensi, V20’den 3’te 2 oranında daha az kenar bozulumuna sebep oluyor.

LG’nin yeni Cine Video modu, güçlü Cine Effect ve Point Zoom özellikleriyle herkesin bir profesyonel gibi video çekmesine imkan veriyor. Kullanıcılar artık bir akıllı telefonla birçok farklı film türünün sinematik tonlarıyla geliştirilmiş yüksek kaliteli videolar çekebilecek. Geleneksel kameralar sadece çerçevenin ortasına yakınlaşmaya imkan verirken LG’nin sektörde bir ilk olan Point Zoom’u Zoom Slider ile çerçevedeki yeri ne olursa olsun herhangi bir şeye sorunsuzca yakınlaşabilecek gelişmiş yazılım algoritmaları kullanıyor. Cine Effect, sahip olduğu 15 ayar ile romantik komediden, gişe rekorları kıran filmlere, polisiye, korku ve klasik filmler gibi birçok türde filmin atmosferini yansıtan benzersiz videolar çekme şansı veriyor.

LG V30’un desteklediği LG-Cine Log, video çekerken çok daha geniş yaratıcılık esnekliğine izin veriyor. LG-Cine Log ile video dosyaları, yüksek dinamik aralığı ve renk skalası sayesinde çok daha doğru görüntü detaylarını saklayabiliyor. LG-Cine Log ayrıca kullanıcının çekim sonrasında istediği bakışı yansıtmada maksimum esneklik için video çekerken log gama eğrisi kullanmasına imkan veriyor.

Yeni V30 ile fotoğraf çekmek ise çok daha ilerlemiş durumda. Kameranın Manüel Modu, Graphy ile yepyeni bir beceri seviyesine çıkıyor. Herhangi bir fotoğraf meraklısı, Graphy ile sadece görüntüyü seçip deklanşöre basarak kaliteli fotoğraflar üretebiliyor. Kullanıcılar Manüel Mod ile Graphy’nin sitesinden ya da mobil uygulamasından profesyonel görüntüler seçebiliyor ve bunlara beyaz ayarı, deklanşör hızı, diyafram açıklığı ve ISO gibi daha önceden belirlenmiş ayarları uygulayabiliyorlar.

LG V30 teknik özellikleri

İşlemci


Qualcomm Snapdragon 835

Ekran


6 inç 18:9 QuadHD+ OLED FullVision Display (2880 x 1440 / 538ppi)

Hafıza


V30: 4GB LPDDR4x RAM / 64GB UFS 2.0 ROM / MicroSD (maksimum 2TB)
V30+: 4GB LPDDR4x RAM / 128GB UFS 2.0 ROM / MicroSD (maksimum 2TB)

Arka kamera


16MP Standard Açı (f1.6 / 71°) / 13MP Geniş Açı (f1.9/ 120°)

Ön kamera


5 MP Geniş Açı (f2.2 / 90°)

Pil


3.300 mAh

İşletim sistemi


Android 7.1.2 Nougat

Boyutlar


151.7 x 75.4 x 7.3mm

Ağırlık


158 gram


LTE-A 4 Band CA

Bağlantı


Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / Bluetooth 5.0 BLE / NFC / USB Type-C 2.0 (3.1 uyumlu)

Diğer


IP68 suya ve toza dayanıklılık / MIL-STD 810G / Crystal Clear Lens / 32-bit Hi-Fi Quad DAC / HDR10 / Daydream / Google Assistant / UX 6.0+ / Ses tanıma / Yüz tanıma / Parmak izi okuyucu / Qualcomm Quick Charge 3.0 / Kablosuz şarj

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.