Online Pazaryeri’nin Avantajları ve Dezavantajları​

e-Ticaret Pazarlama

İşletmeler İçin E-Pazaryeri’nin Avantajları :

E-Ticaret sitesi kurmanın maliyetine katlanmadan internetten satışa başlayabilirler. – Ürünlerini satmak için ek bir satış ve pazarlama kanalı edinmiş olurlar. – Diğer satış kanallarına kıyasla çok daha az pazarlama gideri bulunmaktadır. – E-Ticaret konusunda tecrübe kazandırır. – Yurtdışı satışları için yeni ve çok büyük fırsatlar sağlar.

Marka bilinirliğini ve markaya olan güveni arttırır, ödeme koruma sistemi sayesinde bir çeşit satıcı koruma ve alıcı koruma politikasına sahiptir. 

Ürün veya Hizmet hakkındaki tarafsız yorumlar yeni müşterilere ürün veya hizmet satın almaları için güven telkin edebilir. 

Satıcılar ve Tedarikçiler için tedarik zinciri veya tedarik zincirleri arasında yeni ticaret ortaklıkları için fırsatlar sunar. 

– Hazır müşterisi olan 24 saat açık bir mağaza sahibi olurlar. 

İşletmeler için E-Pazaryerinin Dezavantajları

– Belirli bir komisyon , abonelik ücreti ve listeleme ücretleri ödemek zorunda olabilirler. ( Rekabet ortamında bazı pazaryerleri abonelik ücreti , listeleme ücreti gibi bazı uygulamaları kaldırıp komisyon oranlarında indirimlere gitmişlerdir.) 

– Çapraz satış konusunda imkânların daha kısıtlı olması. 

Pazaryeri E-ticaret Sitelerine sürekli yeni firmaların girmesi ve rekabetin sürekli artması. 

Pazaryerlerine bağlı kalma ve onların politikalarına göre hareket etme zorunluluğu. 

Pazaryerleri, müşteriler ile iletişime geçilmemesi konusunda satıcı mağazaları kısıtlayıcı hüküm ve şartlara maruz bırakabilmeleri. 

– İşletmenizin ve markanızın internette varlığını sürdürebilmesi için pazaryerinin sınırlamaları az da olsa engel teşkil edebilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.