PageRank Nedir?

PageRank Nedir?

PageRank Googleın arama sonuçlarını listelemek için kullandığı bir teknolojidir. PageRank mantığı şudur; herhangi bir kaliteli site içeriğinde başka bir siteyi bulunduruyorsa ikinci site de kalitelidir.

PageRank kullanıcıların kolay anlaması açısından 0-10 skalası ile gösterilir. 10 maksimum değer 0 değersiz anlamındadır. Google teknolojisinde pagerank değerleri belirli periyotlarda güncellenir. Bu güncelleme sırasında sitelerin almış oldukları geri linkleri ve bunların değerlerini yorumlayarak sitelere bir nevi NOT verir.

Ayrıca spam amaçlı olan sitelere ve içeriğini sürekli olarak farklı isimler altında aynı tutan sitelere Google-Ban uygulanmaktadır. Google şirketinin bir türlü ispatlanamayan ve webmasterlar tarafından olduğu kabul edilen bir sandbox uygulamasının olduğu yönünde yaygın bir kanı bulunmaktadır. Google Sandbox sayesinde Google Pagerank değeri düşük olmasına rağmen yüksek sayıda hit almaya başlayan ve bir anda çok büyük bir içerik ile ortaya çıkan web sitelerinin elenmesi amacı ile kullanır. Yaklaşık olarak 3-6 ay arası Google bu siteleri indekslemez. Bu notlar arama sonuçlarında oluşan sıralamayı belirler. Aynı içerikli ve birbirine yakın sitelerin sıralamasında PageRank değeri yüksek olan üst sırada yer alır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print