Popüler Bir E-ticaret Sitesi İçin Neler Yapılmalı?

Popüler Bir E-ticaret Sitesi İçin Neler Yapılmalı?

E-ticaret sitelerinin sayısının hızla artması nedeniyle sektörde büyük bir rekabet mevcut. Bu rekabet ortamında popüler bir eticaret sitesi için uygulayabileceğiniz birkaç adımdan bahsedeceğiz.

Kurumsal Kimlik ve Marka İmajı
Uzun süre değiştirmeyeceğinizi düşündüğünüz bir kurumsal kimlik çalışması yaptırmalısınız. İlk etapta kişilere göz aşinalığı kazandırmak için marka imajınızda değişikliğe gitmenizi önermeyiz. Sürekli değişen logo ve renkler insanların aklında daha az kalacaktır ve sizi daha önceden bilseler bile logonuzu gördüklerinde bir yabancılık yaşayacaklardır. Ayrıca oluşturacağınız renkler ve logonuz şık ve farklı olmalıdır. Bu abartılı tasarımlar kullanmanız gerekiyor demek değildir. Logonuzda sadece size özel bir ikon kullanmanız bile sizi farklı kılacaktır.
Kullanıcı Dostu Tasarım
Ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun popüler bir e-ticaret sitesi olmasını istiyorsanız eticaret sitenizin tasarımına önem vermelisiniz. Tasarım ürünleri ön plana çıkaracak şekilde sade ve şık olmalıdır bu konuya daha önce E-ticaret Sitenizin Tasarımı İçin 6 Önemli İpucu isimli yazımızda genişçe yer vermiştik. Kullanıcı dostu olmasını sağlayabilmeniz için kullanıcı gözünden düşünmeniz ve her şeyi daha da kolaylaştırmaya yönelik düzeltmeler yapmalısınız. Kategorilerde filtreleme özelliklerini kullanarak müşterilerin aradıkları ürünü daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde kategori hiyerarşiniz doğru ve kolay kullanım sağlamalıdır.
Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal medya son birkaç senedir hayatımızın merkezine yerleşti. En büyük firmalar bile sosyal medya çalışmaları yapıyor. Sosyal medya ile hiçbir kaynak ile ulaşamayacağınız kadar kişiye ulaşabilirsiniz. Sosyal medyadaki tavrınız, paylaşımlarınız kişilerin size bakış açısını etkiler. Bu sebeple sosyal medya paylaşımlarınızı yaparken dikkatli olmalı ve hedef kitlenize yönelik çalışmalar yaparak kişilerin sempatisini kazanmalısınız. Size sosyal medya üzerinden gelen öneri, şikâyet ve sorulara açıklayıcı ve hızlı bir şekilde cevap vererek kişilere güven verebilirsiniz. Sosyal medya da ne kadar popüler olursanız e-ticaret sitenizin de o derece popüler olacağını söyleyebiliriz.
Kampanyalar
İnsanların ilgisini çekecek kampanya ve indirimler uygulayarak daha çok kişinin sizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle ücretsiz kargo seçeneği sunan e-ticaret sitelerinin daha çok satış yaptığı bir gerçektir. Kargo ücretini ürüne dahil edip ücretsiz kargo olarak göstermek sıkça yapılan hilelerden birisidir. Yaptığınız kampanyalarda farkınızı ortaya koymaya çalışın.
Popüler bir e-ticaret sitesi için diğerlerinden farklı olmanız gerektiği gerçeğini unutmayarak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.