Seagate’ten 10 TB’lık Dev Disk Satışa Çıkıyor

Seagate’ten 10 TB’lık Dev Disk Satışa Çıkıyor promegaweb izmir web tasarım

Seagate’in bu yılın başında ilk defa tanıttığı 10 TB’lık disk satışa sunuldu. Özellikle bulut tabanlı veri depolama merkezlerinin taleplerini karşılamayı hedefleyen disk, standart 3.5 inçlik sabit disk boyutlarında, 7 adet plakadan oluşuyor ve içinde 14 okuma/yazma kafası bulunuyor. Diskin içi helyum gazı ile dolu. Helyum sayesinde plakalar arasındaki sürtünme azalıyor, ısınma önleniyor, böylece disk daha az enerji tüketiyor.

Şirketler için önemli bir adım

Veriler giderek büyüyor ve hem transfer etmesi hem de barındırması daha zorlaşıyor. Bu sebepten, kapasitesi ve hızı yüksek disklere ihtiyaç var. Sadece kişisel kullanımda değil, büyük veri merkezleri ve büyük sunuculara sahip işletmeler için de kapasite ihtiyacı artıyor. Dünyanın en önemli depolama çözümleri üreticilerinden Seagate, işletmelerdeki depolama kapasitelerini ekonomik şekilde arttırmaya yardımcı olacak bir disk üretti.

10 TB’lık kapasiteye sahip Seagate Enterprise Capacity 3.5 ile aynı alan içinde %25 daha fazla veri yoğunluğu elde edilebilecek. Yani tek bir 42U rafta 9 PetaBayt alan oluşturabilmek mümkün hale geldi. Ortalama 2,5 milyon saat arızasız çalışma oranına sahip olan disk, SATA üzerinden 6 GB, SAS üzerinden 12 GB veri transfer hızı sunabiliyor.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.