SEO Nedir?

SEO Nedir?

Arama motorlarında web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir.

Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır.

SEO kelimesinin anlamı sadece arama motoru optimizasyonu değil. SEO kelimesine 2014 yılı itibariyle farklı anlamlar yüklemeye başladık. SEO sitemizi arama motorları için optimize ederken kullanıcı için de optimize etmek anlamını taşıyor. Sitede ziyaretçinin ortalama kalma süresinin önemi Google’ın SERP (arama sonuçları) için belirlediği 200 kriter arasında daha da arttı. Site içi optimizasyonu artık kullanıcıları da hedefleyerek yapıyorsanız doğru bir SEO yöntemi haline gelmiş demektir.

SEO’nun bir diğer anlamı bu alanda çalışanlar için tanımlanmıştır. ” Arama motoru optimize edici “ olarak sektörde çalışanlara da SEO denir. Sektörde SEO uzmanı, SEO danışmanı kavramları daha yaygın kullanılmaktadır ama Google için hem optimizasyon hem de optimize eden kişi anlamına gelir.

SEO 2 ana bölüme ayrılır:

Site içi optimizasyon (On Page SEO)
Site dışı optimizasyon (Off Page SEO)
Site İçi Optimizasyon

Site içi optimizasyon bir sitenin arama motoru botları tarafından hızlı, doğru taranması ve arama sonuçlarına yansıtılması bakımından önemli bir kavramdır. Site içi optimizasyon yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca kriterler şunlardır:

Başlık seçimi
Meta description ve meta keywords etiketleri
H tag hiyerarşisi
Kelime/kod oranı
Arama motoru dostu url yapısı (SEF URL)
Site haritasının oluşturulması
Anahtar kelime planlaması
Özgün ve yeterli içerik
Yukarıda yazdığımız SEO kriterleri dışında farklı maddeler de var. Sizin ilk olarak web siteniz için SEO yaparken dikkat etmeniz gereken maddeler bunlardır. Doğru site içi optimizasyonun size sağlayacağı en büyük fayda site dışı optimizasyona başladığınızda hızlı ve istediğiniz tepkileri alabilmenizdir.

Site içi SEO çalışmalarının temelinde özgün ve faydalı içerik yatmaktadır. Google Hummingbird güncellemesi ile yavaş yavaş bu kavramın önemini arttırarak arama sonuçlarının kalitesini arttırmayı hedeflemiştir. Google için yeterli bilginin anlamı özgün, anlamlı, faydalı içeriktir.

Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon her site için farklı stratejiler geliştirilmesi anlamına gelir. Bu yazımızda bütün detayları anlatmamız mümkün olmayacaktır. Site dışı optimizasyonu yaparken bunun sizin etkiniz dışında olması için çalışırsanız az maliyet ve az zamanla bunu çözebilirsiniz. Peki, bu nasıl olacak?

Site dışı SEO çalışmalarının temeline site içi optimizasyonu koymanız gerekli. İçeriklerin doğru yazılmış ve yeterli olması internette kaynak gösterilmesini daha hızlı hale getirebilir. İçeriğe verdiğiniz önem size site dışı SEO çalışmaları için vakit ve nakit kazancı sağlayacaktır.

Site dışı optimizasyonun temelinde backlink kavramı var. Backlinklerinizin içerikle ilgili ve güvenilirlik bakımından iyi puan alan sitelerden gelmesi çalışma yaptığınız site için büyük fark yaratacaktır. Sosyal medya hesaplarından kazandığınız backlinklerin önemli ise paylaşımlar üzerinden tıklanıp sitenize ulaşılması ile doğru orantılıdır. Sadece paylaşımın size net bir katkısı olmaz bunu da unutmayalım.

Detaylı bilgi alın,
– Yönetim Panelli ve Mobil Uyumlu Web Sitesi
– Neden bir internet sitesi açmalıyım?
– İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?
– E-ticaret
– Size Özel Web Yazılım
– Web Barındırma / Web Hosting
– İzmir Web Tasarım
– Google Seo Arama Motoru Optimizasyonu
– İnternet Reklamcılığı / Google Adwords / Google Ads

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.