Sony’den Yeni 4K TV Serisi: Bravia OLED 4K HDR

Sony’den Yeni 4K TV Serisi: Bravia OLED 4K HDR
Sony’den Yeni 4K TV Serisi: Bravia OLED 4K HDR

Televizyon sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Sony, akustik yüzeyli 4K TV serisi olan Bravia OLED 4K HDR’ı pazara sundu. Ultra ince gövdeye sahip yeni televizyonlar, çerçevesiz parlak ekranıyla dikkat çekiyor.

Sony, Ocak ayında ilk defa tanıtımını gerçekleştirdiği, daha geniş parlaklık aralığı ve daha yüksek kontrast sunmak üzere tasarlanan yeni 4K HDR televizyon serisini satışa sunuyor. Yeni Bravia TV’ler, yüksek kalite görüntü işlemcileri ve görüntüleme cihazları kombinasyonu ile 4K HDR (Yüksek Dinamik Aralık) içeriklerden en iyi şekilde yararlanıyor.

HDR dünyası, video aktarma hizmetleri, 4K UHD Blu-ray ve son olarak da PlayStation 4 oyunlarının sunulması ile büyük bir genişleme gösterdi. Şimdi ise, doğru görüntü işleme teknikleri, tam da film yapımcıları veya oyun geliştiricilerin istediği gibi baş döndürücü bir görüntü sunulmasında önemli bir rol oynuyor. Sony’nin amiral gemisi Z serisinden 4K HDR Processor X1 Extreme’in muhteşem doku, derinlik, renk ve kontrast ile gerçek yaşamı aratmayan resim üretme yeteneği ile HDR alanında gerçekleştirdiği ciddi atılım geniş bir çevrenin övgüsünü kazanmıştı. Sony, iki yeni TV serisi ile, 4K HDR Processor X1 Extreme’in gücünü daha da geniş bir kitleye ulaştırıyor.

Yeni X93E serisi de, X1 Extreme Processor’un yanında, Slim Backlight Drive’a kıyasla daha hassas ve doğru yerel karartma kontrolüne imkân veren gelişmiş LED arkadan aydınlatma teknolojisi Slim Backlight Drive+‘a sahip. Quad-edge LED yapısı ve X-tended Dynamic Range PRO yerel karartma ve aydınlatma teknolojisi ile, üstün parlaklık ve istisnai kontrast sağlıyor, hatta geleneksel LED TV’lerin XDR kontrastının 10 katını sunuyor.

Sony, daha geniş bir 4K HDR ekran seçkisi sunabilmek amacıyla, 4K HDR OLED TV’yi “BRAVIA OLED” olarak sunacak. A1E serisi, X1 Extreme ile üstün OLED resim kalitesi, büyük ekranlı TV’lerde dünyanın ilk ses sistemi ve en son eşsiz form faktörünün bileşimi ile yepyeni bir görsel deneyim sunuyor.

OLED’deki 8 milyonu aşkın kendiliğinden aydınlanan piksel sayesinde A1E serisi, eşi görülmemiş siyahlar, özgün renkler, hiçbir bulanıklığın görülmediği resim ve geniş izleme açısı ile önemli şekilde zenginleştirilmiş bir görsel deneyim sunuyor. X1 Extreme, çok büyük sayıda pikseli kesin şekilde kontrol ederek OLED’in muhteşem 4K HDR resim sunma yeteneğini genişletiyor.

BRAVIA OLED’in inovasyonları, olağanüstü görüntü performansıyla da sınırlı değil. A1E serisi, dünyanın ekran üzerinden etkileyici kalitede ses sunabilen ilk büyük ekranlı TV’si olma özelliğini taşıyor. Sony, OLED’de arkadan aydınlatmanın bulunmamasından yararlanarak, sesi doğrudan ekrandan yayabilecek yeni Acoustic Surface teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, görüntünün ve sesin geleneksel TV’lerde elde edilemeyecek şekilde kusursuz bileşimine imkân tanıyor. Bu, aynı zamanda kenarlarda bile geniş bir ses ve görüntü senkronizasyonu üretiyor. OLED’in sıra dışı genişlikteki izleme açısıyla birlikte, A1E serisi izleme pozisyonuna bakılmaksızın benzersiz görsel ve işitsel bir deneyim sağlıyor.

Acoustic Surface teknolojisi, genellikle TV’nin etrafında yer alan geleneksel hoparlörlerden kurtularak A1E serisinin üst düzey tasarımına da katkıda bulunuyor. Sonuç olarak, ortaya dikkati görüntüden dağıtmayan eşsiz ve bir stantsız form faktörü çıkıyor.

Yeni X93E ve A1E serisi, ayrıca, Sony’nin eşsiz teknolojileri ile eşleştirildiğinde görsel deneyimi daha da zenginleştiren Dolby Laboratories’in HDR formatı Dolby Vision’ı da destekliyor.

Sony Electronics, 2017’de daha birçok 4K HDR ve Full-HD HDR televizyonun perakende satışına başlayacağını duyurdu. Tamamı sektör lideri resim kalitesi sunmak üzere, yeni geliştirilmiş 4K HDR Processor X1 (sadece X90E ve X85E serileri) gibi Sony’e ait teknolojileri de içinde barındırıyor.

TV modelleri ve ekran boyutları

X94E Serisi (75 inç model) 4K HDR TV


X93E Serisi (65 inç ve 55 inç modeller) 4K HDR TV


X90E Serisi (75 inç, 65 inç ve 55 inç modeller) 4K HDR TV


X85E Serisi (75 inç, 65 inç ve 55 inç modeller) 4K HDR TV


X80E Serisi (55 inç ve 49 inç ve modeller) 4K HDR TV


W75E Serisi (49 inç ve 43 inç modeller) Full HD HDR TV


W66E Serisi (49 inç ve 40 inç modeller) Full HD HDR TV

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.