Sony’den Yeni Süper Kompakt: RX100 V

Sony’den Yeni Süper Kompakt: RX100 V promegaweb izmir web tasarım
Sony’den Yeni Süper Kompakt: RX100 V promegaweb izmir web tasarım

Fotoğraf makineleri dünyasında kompaktların yeri daha da önemli hale geliyor. Sony’nin Cyber-shot ailesinin en değerli serilerinden bri olan RX’in yeni üyesi RX100 V (model adı DSC-RX100M5), tanıtıldı ve satışı için harekete geçildi. Sony’nin iddiasına göre bu model, dünyanın en yüksek AF hızına, en yüksek sayıda AF noktasına ve en yüksek kesintisiz çekim hızına sahip kompakt fotoğraf makinesi.

Bu heyecan verici yeni fotoğraf makinesi, günümüzün kompakt fotoğraf makinesi pazarına yeni bir AF performansı ve hız düzeyi getiriyor. Makine, 0,05 saniye ile dünyanın en yüksek AF yakalama hızına ve karenin yaklaşık yüzde 65’ini kaplayan 315 noktalı sensör üzerinde en yüksek sayıda AF noktasına sahip. Hızlı Hibrit AF sistemi ile donatılmış olan cihaz, ayrıca AF/AE takibi ile 150 kesintisiz çekime kadar tam 20,1MP (yaklaşık efektif) çözünürlükte 24 fps’e varan hızlarda kesintisiz çekim de yapabiliyor. Bu, kompakt fotoğraf makinelerinde dünyanın en yüksek hızı anlamına geliyor.

4K video kaydı yapıyor

RX100 V, DRAM yongalı yeni geliştirilmiş 1.0-tip yığılı Exmor RS CMOS sensörü, bir ZEISS Vario-Sonnar T 24-70 mm F1.8 ila 2.8 büyük diyafram açıklıklı objektif ve işlem hızını maksimize eden, ara belleği genişleten ve özellikle de yüksek ISO ayarlarında görüntü kalitesini optimize eden yeni ön uç LSI yongalı geliştirilmiş bir görüntü işleme sistemi ile donatılmış. Fotoğraf makinesi aynı zamanda piksel gruplamasız tam piksel okuma ile 4K video kaydı, genişletilmiş kayıt süresi ile 960fps’ye kadar süper yavaş çekim kayıt ve daha fazla yeteneği de içeriyor.

Hızlı odaklama, hızlı çekim

Sony’nin RX100 serisi fotoğraf makinelerinde bir ilk olan yeni RX100 V modelinde, odak düzlemi aşama algılamalı AF ile kontrast algılamalı AF’nin avantajlarını bir araya getiren Hızlı Hibrit AF sistemi bulunuyor. Bu, fotoğraf makinesinin 0.05 saniye kadar kısa bir sürede odağı kilitlemesine imkân veriyor.2 Yüksek hızlı odaklama, sensörün yüzde 65’ini kaplayan 315 adanmış AF noktasını mükemmel şekilde tamamlayarak kullanıcının istediği nesneyi öngörülemeyen yönlerde hızlıca hareket ettiğinde dahi yüksek hız ve doğruluk ile çekmesini sağlıyor.

Ayrıca, işlem hızı da, fotoğraf makinesinin BIONZ X görüntü işleme motorunu mükemmel şekilde destekleyen ön uç LSI’ın eklenmesi ile önemli ölçüde geliştirildi. Bu iki bileşen, güçlü AF sistemi ile bir araya gelerek fotoğraf makinesinin AF/AE takibi ile 150 kesintisiz çekime kadar4 tam 20,1MP (yaklaşık efektif) çözünürlükte 24 fps’e varan hızlarda kesintisiz çekim yapmasına imkân veriyor. Bu yüksek hızlı çekim modunda çekimler arasında vizördeki kararmanın minimize edilmesi de fotoğrafçının hızlı hareketi takip etme ve o önemli anı yakalama becerisini önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca, yüksek hızlı modlarda, sessiz çekim yapma imkânı da mevcut.

Gerçeğine yakın görüntüler

Yeni RX100 V’nin AF performansındaki diğer iyileştirmeler arasında, fotoğraf makinesinin kesintisiz ve tek çekimli AF modları arasında otomatik olarak geçiş yapmasına izin veren AF-A modunun eklenmesi de yer alıyor. Kullanıcılar, çekimi kadraja alırken aynı zamanda kesintisiz AF ve aşama algılamalı AF alanlarının ekran üzerinde canlı şekilde görüntülenmesini isteyip istemediklerini de manuel olarak seçebiliyorlar.

RX100 V’de, hızlı hareket eden süjelerde yaygın olarak yaşanan “jöle etkisini” minimize eden, yüksek hızlı bir Bozulmayı Önleyen Deklanşör (1/32000 saniye maksimum hız) de bulunuyor. Bu yüksek deklanşör hızı, aynı zamanda fotoğraf makinesinin EV19’a varan parlaklık düzeylerinde geniş diyafram açıklığı ile net, belirgin görüntüler çekmesine izin veriyor. Geniş diyafram açıklığı ile yüksek deklanşör hızında yapılan çekimler, en zorlu, parlak ışık koşullarından bazılarında fotoğrafçı ve videografikerlerin nesnelerin son derece odaklı ve arka planların bulanık olduğu harika içerikler çekmesini mümkün kılıyor.

Video kaydında da çok başarılı

Cep tipi RX100 V, en talepkar video meraklılarını dahi tatmin edecek çeşitli video yetenekleri ile dolu. Hızlı Hibrit AF ile odak alanı aşama algılamalı AF sensörü, 4K film çekiminin katı odaklama gereksinimlerini dahi karşılayan doğru odaklama ve takip performansını sağlıyor. AF sürücü hızı ve AF takip hassasiyeti de menü sistemi üzerinden ayarlanabiliyor ve kullanıcılara odaklama tercihleri temelinde bolca esneklik sağlıyor.
Kullanıcılar, video kayıt butonunu, butona basıldığında kaydı başlatan ‘başlatma tetiği’ veya butona basılana kadar görüntü kaydı yapan ‘bitirme tetiği’ olarak kullanma seçeneği ile kaydı hareket halindeki nesnenin hızına göre optimize edebilmek için çekimden önce, 960fps, 480fps ve 240fps kare hızları ve 50p ve 25p oynatma formatları arasından seçim yapabiliyorlar.

Aynı zamanda Wi-Fi ve NFC uyumlu olan yeni fotoğraf makinesi, Sony’nin genişleyen PlayMemories Camera Applications yelpazesine de dâhil oluyor. Ürünün bir diğer kullanışlı ek özelliği ise kullanıcıların daha kolay sıralama ve organizasyon yapabilmesi için kaydedilen dosya isimlerinin ilk üç karakterini de serbestçe belirleyebilmeleri.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.