Sosyal Medya da Etkin Kalın

Sosyal Medya da Etkin Kalın

İnternet günümüzde en çok kullanılan kavramlardan biridir.

Genç, yaşlı, çocuk, bayan, erkek ayrılmadan herkes günümüzde internetten her alanda faydalanmaktadır. Sosyal medya kavramı da bu doğrultuda ortaya çıkmıştır.

Sosyal medya internet dendiğinde akla ilk gelen konuların başında gelir. Peki, nedir sosyal medya? Nasıl hayatımızda bu kadar önemli yere sahip olmuştur? Sosyal medya yayınlanan içerik açısından her türlü konunun kullanıcı tarafından hazırlanıp sosyal ortamda paylaşıldığı bir ortamdır. Sosyal medya kullanırken içerikte bulunan tüm materyalleri, diğer kullanıcılar da paylaşabilmektedir.

Sosyal medyanın çok geniş kitleler tarafından kullanılan bir ortam olduğunu artık herkes bilmektedir. Günümüzde özellikle genç nesil sosyal medyayı kullanmakta, çevre ile iletişim halinde bulunmaktadır. Telefon alırken bile artık sosyal medyayı kullanabilecekleri marka ve modelleri seçmektedirler.

2011 yılında olduğumuz şu günlerde sosyal medya olarak tabir edebileceğimiz tüm ortamlar herkes tarafından kullanılmaktadır. Facebook, Twitter, Netlog gibi ortamlar sosyal medya alanlarıdır. Sosyal medya kullanılarak geniş kitlelere ulaşabilen içerik sahipleri, her türlü konuda fikir beyan edebilmekte ve bunu da diğer kullanıcılar ile paylaşabilmektedir. Bu nedenle sosyal medya özellikle iş dünyası için önemli bir etkendir.

İş dünyası, sektör fark etmeksizin sosyal medya kullanarak büyüyebilmektedir. Günümüzde artık birçok işletme sosyal medya ortamlarını kullanarak müşterilerine hizmet vermekte ve gelen talepleri karşılamaktadır. İnternet ortamında yayınlanan bir reklam, faaliyet ve projeleri tanıtan kısa filmler, makaleler ve içerikler artık geniş kitlelere sosyal medya sayesinde ulaşmaktadır. Örneğin televizyon ya da dergilere verilen reklamları düşünelim. Bu reklamlar ne kadar kişiye ulaşabilir? Oysaki sosyal medya aracılığı ile yayınlanan içerik ve bilgiler milyonlarca kişiye ulaşmakta ve bu kişilerce paylaşılmaktadır. Bu bağlamda iş dünyası sosyal medyanın önemini kavrayarak, daha fazla kitleye ulaşmayı başarabilmiştir. Buna rağmen hala sosyal medyanın varlığından habersiz kişiler ile karşılaşmak mümkündür.

Sosyal medyanın diğer bir avantajı kullanıcıların ya da müşterilerin, kuruluşlar ile ilgili düşünce ve yorumlarının takip edilebilmesidir. Kuruluşlar sosyal medyayı takip ederek bünyelerindeki değişiklikleri kullanıcı yorumlarına göre yapabilmekte ve böylece müşteri memnuniyetini sağlamaktadır. Sosyal medyayı takip etmek için birçok kurum ve kuruluş özel olarak personel istihdam etmektedir. Bu nedenle sosyal medya halkla ilişkiler konusunda yardımcıdır. Sosyal medya kullanarak kurulabilecek iletişim, hızlı olması nedeniyle birçok getirisi bulunmaktadır.

Sosyal medyanın geniş kitlelere yayılmasıyla günümüzde birçok kavram değişmiştir. Bu kavramlardan birisi de pazarlamadır. Pazarlama faaliyetleri önceden olduğu gibi değil, sosyal medya kullanılarak yürütülmektedir. Çünkü sosyal medya kullanıcıları daha geniş kitlelere sesini duyurabilmekte ve reklamını yapabilmektedir.

Sosyal medyada yer almak şeffaflık gerektirir. Bu nedenle kişiler bir ürün ya da hizmet alacakları zaman öncelikle sosyal medyayı kullanmakta ve daha sonra tercihlerini yapmaktadır. Firmalar da bu nedenle sosyal medya kullanmakta ve vizyonları ile misyonlarını sosyal medya aracılığı ile duyurmaktadır.

Sosyal medyanın boyutu git gide büyümektedir. Firmalar da bu durumdan faydalanmaya devam etmektedir. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması yapan firmalar ortaya çıkmış ve diğer firmaların marka ve reklamlarını sosyal alanda yayınlayarak gelir elde etmeye başlamışlardır.

İnternet kullanımı arttıkça sosyal medya kullanımı da büyüyecektir. Bu durum doğru kullanıldığında sosyal medya herkes için avantaj olacak ve olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.