Telefondan Telefona Şarj Transferi Mümkün Olacak

Telefondan Telefona Şarj Transferi Mümkün Olacak
Telefondan Telefona Şarj Transferi Mümkün Olacak

Taşınabilir şarj cihazları (power bank) sayesinde cep telefonlarını dışarıda şarj etmek konusunda önemli bir rahatlık kazanıldı. Fakat teknoloji şirketleri bu konuda dur durak bilmiyor. Yeni nesil yüksek performanslı, büyük ekranlı telefonlara şarj yetiştirmek zor olduğu için, bu defa farklı bir çözüm gündemde: Telefondan telefona şarj transferi!

Japon teknoloji devi Sony, telefonlar arasında şarj aktarımını mümkün kılan bir çözüm için önemli bir patent aldı. Şirketin amacı bu konuda tüm üreticilere teknoloji satarak bundan para kazanmak.

‘Pardon, şarjından alabilir miyim?’

Bir süredir farklı üreticiler bu konuda araştırmalar yapmaktaydı fakat Sony, ipi ilk göğüsleyen şirket oldu. Alınan patent sadece cep telefonlarını değil, tablet ve taşınabilir bilgisayar gibi cihazları da kapsıyor. Uygun aparatlarla kullanıcılar, cihazlar arası şarj aktarımı yapabilecek. Yani şarjınız azaldığında, bir arkadaşınızın telefonundan şarj alabileceksiniz.

Veri transferi de kolaylaşıyor

Sony’nın aldığı patent oldukça kapsamlı. Cihazlar arasında pil gücü aktarımının yanı sıra, bu teknoloji kablosuz veri transferini de çok basit hale getirecek. Mobil cihazlardan birbirlerine yüklü miktarda veriyi kablosuz biçimde çok kısa sürede transfer etmeyi mümkün kılacak bu teknolojinin ne zaman günlük hayatta kullanılabilir olacağı henüz belli değil. Sony, rekabet avantajı açısından bu konuda elini çabuk tutup, 2020’den önce pazara sürmeyi planlıyor.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.