Toplu Mağaza Oluşturma Sitesi Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?

Toplu Mağaza Oluşturma Sitesi Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?

Kişilerin mağaza açarak ürünlerini sergiledikleri ve satışını yaptıkları eticaret sitelerine toplu mağaza oluşturma sitesi denir. Diğer ve daha çok kullanılan adıyla C2C eticaret modeli denilmektedir.

Toplu mağaza oluşturma sitesi üç birimi barındırır. Aracı kişi yani site sahibi, satıcılar ve müşterilerdir. C2C eticaret modelinde sistem şu şekilde işlemektedir. Aracı yani site sahibi mağazaları kiraya vererek ya da satılan ürünlerden komisyon alarak gelir elde eder. Mağazalarda ürünlerini sanal mağazalarında satışa sunarlar. Müşterilerde siteyi ziyaret ederek ihtiyacı olan ürünü satın alırlar. Müşterinin ödediği ücret doğrudan satıcının hesabına aktarılmaz. Havuzda bekletilir. Müşteri ürün eline geçtikten sonra site üzerinden onaylar ve site sahibinin komisyonu kesilerek satıcının hesabına aktarılır. Peki bu sistem neden bu kadar çok tercih ediliyor? Faydalarını açıklamaya çalışalım.

C2C Sitesinin Avantajları

C2C sitesi sahibi için faydaları; internet üzerinden alışveriş yapan kişiler genellikle bu tür siteleri tercih ederler ve bundan dolayı firmalarda. Sitenin tanıtımı yeterince yapıldıktan sonra mağazalar açılmaya ve ürünler satılmaya hızla başlayacaktır. C2C sitesi sahibi ise aldığı komisyon ve kiralarla büyük bir gelir elde eder.

Satıcılar için faydaları; yukarıda da söylediğimiz gibi müşteriler bu tarz siteleri daha çok tercih ederler ve daha çok bu sitelerden alışveriş yaparlar. Ünlü bir C2C sitesinde mağaza açmak daha çok ürün satılacağı anlamına gelir. Böylece bir aracı kullanarak eticaret işlemi yapılmış olur. Ayrıca müşteriyle ilgili bir problem yaşandığında mağdur olmamış olur.

Müşteriler için faydaları; müşteriler için oldukça faydası bulunan C2C eticaret siteleri her şeyden önce oldukça güvenlidir. Çünkü müşteri ürünü satın aldığı zaman eline geçene kadar tutar satıcıya aktarılmaz. Bir sorunla karşılaşıldığı takdirde para iadesini hemen alabilir. Bunun dışında çok fazla ürün ve fiyat çeşitliliği vardır. Bir üründen birkaç tanesini bu sitede görebilir ve satın alabilir. Ayrı ayrı sektörlerdeki firmaların ürünlerini bir arada bulabilir. Farklı sitelerden alışveriş yapmak zorunda kalmaz. Zaten C2C siteler genellikle gerçek hayattaki AVM lere benzetilir. Farklı sektörler, farklı ihtiyaçlar bu tür eticaret siteleri üzerinden karşılanabilir.

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.