TR Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

TR Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

TR uzantısı .com, .net, .org vb. uzantılardan sonra gelmektedir. Bu uzantılar ülkelere göre değişim göstermektedir. TR uzantılı alan adı almak diğer uzantılara göre farklı evraklar gerekmektedir.

Bu yazımızda TR uzantılı alan adı nasıl alınır ve TR uzantılı domain almak için gereken belgeler ve yapmanız gereken işlemlerden bahsedeceğiz.
TR uzantısı yukarıda söylediğimiz gibi bölgesel bir uzantıdır ve farklı ülkelere göre değişim göstermektedir. TR uzantısı ülkemizde kullanılmaktadır. Bu uzantıyı gördüğümüz an gerçek bir kurum veya kişi ile muhatap olduğumuzu anlayabiliriz.
Bu anlamda avantajları da vardır. Kişilere güven verir ve seo açısından da etkilidir. İnsanlara hakkınızda güven verdiği için daha hızlı bir şekilde etkileşime geçmelerini sağlıyor. Peki TR uzantılı alan adı nasıl alınır?
Kişisel alan adı almak istiyorsanız; bu şekilde bir alan adı almak kurumsal yapıda bir alan adı almaya göre daha kolaydır. Ülkemizde .tr uzantılı alan adları ODTU yani Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden çıkıyor. Bu işlem için aracı firmalarda mevcuttur. Yapmanız gereken işlem kimlik fotokopinizi ve istediğiniz alan adını göndermektir. Örneğin isminiz; Ahmet Enes Demir alabileceğiniz alan adları;
Ahmetdemir.com.tr
Ahmetenesdemir.com.tr
Enesdemir.com.tr
Kurumsal alan adı almak istiyorsanız; kurumsal alan adı alabilmeniz için bir markanız olmalıdır. Örnek verecek olursak www.promega.com.tr isimli alan adını alabilmek için promega’nın tescilli markanız olması gerekiyor. Eğer tescilli bir markanız yoksa oluşturmak istediğiniz alan adı için bir marka tescil işlemi yapmanız gerekir. Marka tescil belgenizi aracılığımızla alabilirsiniz. Marka tescil işlemini yaptırmak için bir şirkete ihtiyacınız vardır.
Marka tescil belgenizi aldığınızı varsayalım. Elinizde olması gereken belgeler şu şekildedir;
Marka Tescil Belgesi
Alan Adı Formu
Marka Sahibinin Kimlik Fotokopisi
Bu belgeleri toparladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Ortalama 5 iş günü içerisinde başvurunuz onaylanacaktır.
TR uzantılı alan adı nasıl uzatılır?
.tr uzantılı alan adını uzatmak için marka tescilinizde aynı süre için uzatılması gerekir. İlk başvuru sırasında Türk Patent Endüstrisi 10 yıllık bir marka süresi vermektedir. Bu süre bitiminde alan adınızı uzatmak istiyorsanız tekrar aynı belgeleri sunmanız gerekecektir.

Detaylı bilgi alın,
– Yönetim Panelli ve Mobil Uyumlu Web Sitesi
– Neden bir internet sitesi açmalıyım?
– İnternet sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?
– E-ticaret
– Size Özel Web Yazılım
– Web Barındırma / Web Hosting
– İzmir Web Tasarım
– Google Seo Arama Motoru Optimizasyonu
– İnternet Reklamcılığı / Google Adwords / Google Ads

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.