Ulaşımda Hyperloop Devrimi İçin İlk Test Başarıyla Yapıldı

Ulaşımda Hyperloop Devrimi İçin İlk Test Başarıyla Yapıldı promegaweb izmir web tasarım

Hyperloop Technologies isimli Los Angeleslı bir şirketin yüksek hızlı şehirler arası ulaşım için geliştirdiği “hyperloop” itiş teknolojisi ilk kez test edildi. Birkaç saniye süren başarılı test sırasında, Hyperloop One, sadece 1,1 saniyede yaklaşık 190 km/s gibi bir hıza ulaştı.
Başlangıçta, Tesla ve SpaceX şirketlerinin deha CEO’su Elon Musk tarafından tasarlanan ve desteklenen hyperloop teknolojisi, başarıya ulaşması halinde günümüz ulaşım sektöründe köklü bir ilerleme yaşatabilir.

Geleneksel fosil enerjiden faydalanmayan bu itiş teknolojisi, kabaca düşük basınçlı tüpler üzerinden gerçekleştiriliyor. Yolcu ve yük taşıyacak olan basınç altındaki kapsüller, lineer endüksiyon motorları ve hava kompresörleriyle itilerek, bir hava yastığı üzerinde yüksek hızlara ulaşıyor.
Hyperloop teknolojisi tam olarak hayata geçirildiği takdirde, modüller içindeki insanlar ve kargo saatte 1,207 km gibi son derece yüksek bir hızda seyahat edebilecek. Örneğin, Edirne ile Hakkari arasındaki bir mesafe sadece bir buçuk saatte kat edilebilecek.
Teknolojiye şüpheyle yaklaşan ve aslında yerinin bilimkurguda kalması gerektiğini düşünenler de var. Daha çok idare üzerinde yoğunlaşan eleştirilerin başında güvenlik, yüksek finans gereksinimi ve mülkiyet hakları gibi olası problemler geliyor.