URL Nedir?

URL Nedir?

URL kısaltmasının İngilizce açılımı Uniform Resource Locator, Türkçe karşılığı ise Standart Kaynak Bulucu olarak bilinmektedir.

En basit şekilde anlatacak olursak internet sitelerine ulaşmamızı sağlayan adreslerdir. Tarayıcımızın adres çubuğu bölümünde bulunan adresler birer URL dir.
Adres çubuğuna gitmek istediğimiz sitenin URL sini yani adresini yazarak ulaşmamızı sağlar. Fiziksel bir örnek verecek olursak gitmek istediğimiz bir yere adresini bilmeden gidemeyiz, internet sitelerine de aynı şekilde adresini yani URL sini bilmeden gidemeyiz.
Bir URL genellikle anasayfalar dışında üç ana bölümden oluşur. URL nedir sorusunu örnek vererek açıklamaya çalışalım. Örneğimizi aşağıdaki link üzerinden verelim.
https://www.promegaweb.com/eticaret
Yukarıdaki URL bahsettiğimiz şekilde üç bölümden oluşmaktadır.
1. Protokol: Bu alan sitenin bulunduğu protokolü gösterir. Bazı protokolleri sayacak olursak http, https, ftp, news… bu şekilde sayabiliriz. HTTP ve HTTPS arasındaki farkı daha önce ki HTTP-HTTPS Farkı Nedir? Neden Önemlidir? adlı yazımızda anlaşmıştık. Tıklayarak inceleyebilirsiniz. Kısa bir bilgi vermek gerekirse https kullanan e-ticaret sitelerinin SSL sertifikası vardır ve güvenli alışveriş imkanı sağlar.
Bizim örneğimizde protokol “https://” kısmıdır.
2. Alan Adı – Domain: Ulaşmak istediğimiz web sitesinin fiziksel adresi yani alan adıdır. Alan adı web sitelerine daha kolay ulaşmamızı sağlar. Arka planda sunucuların IP adresleri bulunur. Web sitelerinin IP adreslerini ezberleyerek ulaşmak daha zor olduğu için bize kolaylık sağlamaktadır.
Verdiğimiz örnekte alan adı kısmı “www.promegaweb.com” dir. Kısaca açıklayacak olursak bu adresi yazdığınızda sitenin anasayfasına gidiyorsanız bu alan adı bölümüdür.
3. Dosya Yolu: Web sitesinin içindeki dosyalara ve diğer sayfaların adresleri ise bu alanda bulunmaktadır.
Örneğimizde dosya yolu “/eticaret” kısmıdır.
Yani alan adının tümüne baktığımızda www.promegaweb.com sitesinin altındaki eticaret sayfasına git demektir. Burada daha farklı şeylerde yazabilmektedir. Örneğin; bir resim dosyasının URL si olsaydı. https://www.promegaweb.com/upload/logos/logo.png bu URL’de dosya yolu “/upload/logos/logo.png” dir. www.promegaweb.com sitesinde upload klasörünün altındaki logos klasörünün altındaki logo.png isimli dosyayı göster demiş olduk.
URL ler ve üç ana bölümü çok daha farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Ancak genellikle alan adının sol tarafı protokolü sağ tarafı ise dosya yolunu gösterir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.