Web Hosting Nedir?

Web Hosting Nedir?

Bir web sayfası yapmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfalar…

Bu bilgisayar sizin evde ya da iş yerinde kullandığınız bilgisayarınız olamaz çünkü gerekli programlar ve donanımlarınız varsa bile bilgisayarın internet bağlantısı bu işi gerçekleştirmek için yetersiz kalacaktır.
Bu sebeple internette web sitenizi yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına hızlı bağlantısı olan, birçok kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda sunucuda yayınlamak istediğiniz dosyaların bulundurulması gerekir.
İşte web sitenize ait dosyaları barındıran ve internet kullanıcılarının erişimine sunabilen bu bilgisayarlara web sunucusu, bu veri barındırma ve yayınlama işlemine de web hosting denmektedir.
Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi hosting aylık yada yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır.
Web sitenizin hosting işlemlerinde önemli noktalar şunlardır;
– Hız Sitenizin açılma hızı
– Siteniz için size verilecek alan boyutu
– Desteklediği programlar ve genel özellikler
Hız; Web sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen web sitelerin yavaş olarak gelmesinin ya da gelmemesinin iki önemli nedeni vardır.
Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir.
İkincisi ise hosting den daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur.
Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan web sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.
Alan Boyutu; Web sitenizin boyutu kadarıyla bir alana ihtiyacınız bulunmaktadır, hatta biraz daha fazla bir alana ihtiyaç duymaktasınız, alanınızda sınırlama konulmadan yeterli alanızın olması web sitenizin sorunsuz internette yayınlanmasını sağlayacaktır. Promegaweb Bilişim bünyesinde hosting hizmeti alan web sayfaları web hosting ayrı sunucularda barındırılırken, mail serverlar ayrı sunuculardan sağlanmaktadır. Bu şekilde mail trafiğinizde sorun yaşanmayacaktır.
Hosting Desteği; Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri ASP, ASPX, PHP, SQL gibi programlama dilleri ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir. Promegaweb Bilişim Amacınıza uygun hosting hizmeti sağlamaktadır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print
[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.