Yaz Tatili İçin İdeal Kompakt Makineler: Sony Cyber-shot RX Serisi

Yaz Tatili İçin İdeal Kompakt Makineler: Sony Cyber-shot RX Serisi promegaweb izmir web tasarım

Kompakt fotoğraf makineleri giderek yaygınlaşıyor. Çünkü büyük ve ağır SLR makinelerin sunduğu görüntü performansını sunabilen küçük modellerin sayısı arttı. Sony de bu alanda önemli modeller çıkaran bir üretici.

Sony’nin yeni kompakt RX100 IV ve yüksek zumlu RX10 II model fotoğraf makineleri, DRAM bellek çipi, 40x süper slow motion çekim, 4K video çekim, yüksek hızlı bozulmayı önleyici deklanşörü ve çok daha fazla özelliğiyle kullanıcılarına profesyonel görüntüleme deneyimi yaşatıyor. Sony, Cyber-shot fotoğraf makinelerinin en gelişmiş ve çok yönlü modelleri olan kompakt RX100 IV (model DSC-RX100M4) ve yüksek zumlu RX10 II’nin (model DSC-RX10M2) piyasaya çıkışını duyurdu. Her iki yeni modelde de dünyanın gelişmiş sinyal işleme yeteneği ve bağlı DRAM bellek çipine sahip ilk 1.0 tip Exmor RS CMOS sensörü bulunuyor. Görüntü verisinin 5 kattan da daha hızlı okunmasını sağlamak üzere birlikte çalışan yüksek hızlı sinyal işleme ve DRAM bellek çipi, bundan önce sadece az sayıda seçkin profesyonel düzey video kameralarda bulunan çok çeşitli dikkat çekici özelliğin kaynağı. Bu etkileyici özellikler arasında, 1000fps’ye kadar 40x süper slow motion çekim video kayıt, maksimum 1/32000 saniye hızında ultra hızlı Bozulmayı Önleyici Deklanşör, yüksek çözünürlüklü 4K video çekim ve daha da fazlası yer alıyor.

40 kata kadar süper slow motion çekim Sony kompakt fotoğraf makinelerinde bir ilk olarak, yeni RX100 IV ve RX10 II standart hıza göre 40 kata kadar daha yavaş süper ağır çekim kayıt yapma imkânı sunarak kullanıcıların hızlıca geçip giden aksiyon anlarını, inanılmaz detay, çözünürlük ve netlik ile yakalamaları ve yeniden oynatmalarına imkân veriyor. Çekim öncesinde, kullanıcı hareket eden kişi veya nesnenin hızına uyacak şekilde kaydı optimize etmek için, video kayıt düğmesini basıldıktan sonra kaydı başlatan ‘başlatma tetiği’ veya düğmeye basılana kadar kayıt yapan ‘bitirme tetiği’ olarak kullanma opsiyonu ile, 1000fps, 500fps ve 250fps kare hızları ve 50p ve 25p oynatma formatlarıiii,iv arasından istediklerini seçebiliyorlar.
“Bitirme tetiği” modu, kaydın video düğmesine basılmadan 2 ila 4 saniye önce başlamasına izin vererek fotoğrafçının o belirleyici anı çok daha yüksek tutarlılık ve hassasiyet ile kaydetmesini sağlıyor. 2000fps ve 25p olarak çekilen iki saniyelik video görüntüsünün oynatılması yaklaşık 80 saniye sürüyor. Yüksek hızlı deklanşör, yüksek hızlı çekim Bağlı bir DRAM çipine sahip 1.0 tip Exmor RS CMOS sensörün etkileyici hız ve gücü, yeni RX100 IV ve RX10 II’nin hızlı hareket eden nesneleri çekerken son derece yüksek bir performans göstermesine imkân veriyor. Özellikle, hızlı işlem yeteneği, uzun bir süre boyunca RX100 IV’de 16 fps’ye ve RX10 II’de 14 fps’ye kadar sürekli hızlar elde edilmesi ile sonuçlanıyor. Ayrıca, yeni fotoğraf makinelerinin EV19’a varan parlaklık düzeylerinde sonuna kadar açık bir diyafram açıklığı ile keskin, billur gibi net fotoğrafları görüntü sensörünün ultra hızlı dışa okuması da yüksek hızlı Bozulmayı Önleyici Deklanşörden (maksimum saniyenin 1/32000’i hızında) kaynaklanıyor. Aynı zamanda, hızlı hareket eden nesne ve kişileri çekerken yaygın olarak görülen “jöle efekti”ni de minimize ediyor. Bu, fotoğrafçı ve video grafikerlerin en zorlu ve parlak aydınlatma koşulları altında nesnelere net şekilde odaklanmış, bulanık arka planlara sahip harika içerikler elde etmesine imkân veriyor.

Yüksek hassasiyete sahip doğrudan 4K video kaydı Yeni RX100 IV ve RX10 II modelleri, 4K (QFHD 3840×2160) video kaydının avantajlarını sunan ilk Cyber-shot fotoğraf makineleri olma özelliğini taşıyorv. Fotoğraf makineleri, 4K videonun tüm ince detaylarının asgari düzeyde hare ve ‘tırtık’ ile kaydedilebilmesi için gruplamasız tam piksel okumadan yararlanıyor. Bu yüksek kaliteli sonuçlar, 4K kayıt sırasında 100 Mbps’lik yüksek veri hızı ve tam HD çekim sırasında 50 Mbps ile kayıt yapan XAVC S codec’inin kullanılmasıyla elde ediliyor. 4K çekim kapasitesi, her iki fotoğraf makinesinde de hafif şekilde farklılık gösteriyor, zira daha profesyonel tasarımlı RX10 II daha uzun süreler boyunca 4K video çekerken (Avrupa’da 29 dakikaya kadar), daha rahat, bütçe dostu RX100 IV ise 4K videoları tek seferde 5 dakikaya varan uzunluklarda çekebiliyor.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.