Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojik bir çok aleti kullanabilmemiz için gereken sistemlere ve programlara verilen genel bir ad olan yazılım 
Yazılım çeşitlerini 3 grup da inceleyebiliriz;
1. İşletim Sistemi Yazılımları
Bilgisayar, tablet, akılı telefonlar gibi teknolojik aletler açıldığı anda itibaren, kapandığı zamana kadar görev yapan geniş çaplı yazılımdır. Yani bu yazılımlar bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların çalışabilmesi için gerekli olan işletim sistemleridir. İşletim sistemi, kullanılan teknolojik aletler açılır açılmaz devreye girer ve otomatik olarak belleğe verileri yükler. İşletim sistemi bulunmayan, bilgisayar, akılı telefon veya tablet gibi aletler çalışması mümkün olamaz. Yani işletim sistemi yazılımları olmazsa, donanımlar çalışmamaktadır ve yapmak istediğiniz hiç bir işlemi gerçekleştiremezsiniz. İşletim sistemi yazılımların örnek vermek gerekirsek; Windows 95/98/XP/7/8/9/10, Vista, Pardus, Linux, Macos gibi bilgisayar sistemleri ve İOS, Windows Mobile, Android gibi akılı telefon ve tablet işletim sistemleri yazılımları bulunmaktadır.
2. Uygulama Yazılımlar
İşletim sistemi yazılımları ile uyumlu bir şekilde çalışan ve bilgisayar, akılı telefon, tablet gibi uyumlu elektronik aletlere yüklenebilen, çalışan programlara, uygulama yazılımı adı verilmektedir. Uyumlu olduğu sistem yazılımları ile entegreli ve bağlı bir şekilde çalışmaktadırlar. Bunlara örnek vermek gerekirsek; Oyunlar, Photoshop, Officce Programları, flash, winamp, anti virüs programları vb. tüm yazılım türleri uygulama yazılımlardır.
3. Programlama Yazılımları
İşletim yazılımlarının ve uygulama yazılımlarının oluşturulması, bu oluşturulan yazılımlar ile uyumlu, kullanılabilir elektronik veya teknolojik aletler içerisine yüklenmesi ve kullanılmaya hazır hale getirilmesi için gerekli olan programlardır. Örnek vermek gerekirsek; Java, Delphi, Pascal, C++, Visual Basic gibi uygulamalar programlama yazılımlarıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.