Yeni Bilgisayar Alınca İlk Yapmanız Gereken Ayarlar [Rehber]

Bilgisayarda Çökme Belirtileri ve Çözüm Yolları
Yeni Bilgisayar Alınca İlk Yapmanız Gereken Ayarlar [Rehber]

Yepyeni, fabrikadan yeni çıkmış bir PC’yi öncelikle içerdiği çöplerden arındırmanız gerekebileceğini hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak ne yazık ki bunu yapmanız gerekiyor.

PC üreticileri çok düşük kâr marjlarıyla çalışırlar. Bu firmaların ceplerine fazladan birkaç dolar atmak için başvurduğu yollardan biri, bilgisayarlarını çeşitli yazılımların deneme sürümleriyle doldurmaktır. Yazılımın ücretli sürümünü satın almanız halinde bilgisayar üreticisi de bir miktar komisyon alır.

Örneğin hemen hemen her yeni PC, Windows 10 ile kendi bütünleşik antivirüs korumasına sahipken ve piyasada pek çok ücretsiz alternatif bulunuyorken, ücretli güvenlik paketlerinin 30 günlük deneme sürümleri yüklü olarak geliyor.

Üreticiler bazen PC’lere kendi araçlarını da yükleyebiliyor. En çok rağbet görenler arasında üreticinin markasını taşıyan tanılama araçları bulunuyor. Ancak bunlar genellikle yer kaplamak dışında bir işe yaramıyorlar. Örneğin Lenovo, yeni aldığımız test bilgisayarımıza tam altı tane yardımcı araç yüklemişti. Bunların yarısı ne yazık ki hiçbir işe yaramayacak şeylerdi.

Çöp yazılım (crapware) denilen bu işe yaramaz yazılımlar, değerli disk alanını işgal etmenin yanı sıra, bilgisayarın açılış hızını neredeyse yarıya indiriyor; özellikle de bu araçlar PC açıldığında etkin olacak şekilde ayarlandılarsa.

İşe yaramaz yazılımları silin


İstemediğiniz yazılımları Windows Denetim Masası’nda yer alan “Program kaldır” aracını kullanarak kaldırabilirsiniz. Ancak yeni bir bilgisayarda bile nelerin kaldırılabileceğini, nelerin saklamaya değer olduğunu anlamak zor olabiliyor.

Burada Slimware (slimcomputer.com) devreye giriyor. Bu kullanışlı ve ücretsiz araç bilgisayarınızı tarayarak ihtiyaç duyulmayan programları, tarayıcı araç çubuklarını, kendilerini Windows’un Başlangıç menüsüne eklemiş olan programları ve diğer gereksiz zımbırtıları tespit ediyor.

Slimware’i ilk kez çalıştırdığınızda, çöpleri tespit ederken ne kadar acımasız olmasını istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Ancak Slimware’in en iyi özelliği, kullanıcılardan gelen program değerlendirmelerini program kaldırma aracıyla bütünleştiriyor olması.

Diğer kullanıcılardan gelen, yüklü programların ne kadar faydalı olduğunu belirten geri bildirimler kullanılarak bir ölçek belirleniyor: Kırmızı, programın alan israfı anlamına geldiğini, yeşil ise elde tutmaya değeceğini gösteriyor.

Programların her birinin yanında yer alan More Info düğmesine tıklayarak diğer kullanıcıların bu yazılım hakkındaki değerlendirmelerini okuyabiliyor, neden tutmanız ya da silmeniz gerektiğini öğrenebiliyor ve kendi değerlendirmenizi yazabiliyorsunuz.

Değerlendirmeler çevrimiçi olarak saklandığı için, önceden yüklü veritabanlarını esas alan diğer kaldırma araçlarından farklı olarak en son yazılım güncellemeleri hakkında güncel bilgi alabiliyorsunuz.

Slimware ile işiniz bittikten sonra rahatlıkla bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Ama en iyisi siz Ayarlar menüsünde “Install Portable Version” (Taşınabilir Sürümü Yükle) seçeneğine tıklayarak programı bir USB belleğe yükleyin ve tüm bilgisayarlarda, harici sürücü üzerinden, sabit sürücüde hiç yer kaplamadan çalıştırın.

[st_tag_cloud]

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.