Yenilikler ve Avantajlarıyla: LG G5 ve LG G4 Karşı Karşıya

Yenilikler ve Avantajlarıyla: LG G5 ve LG G4 Karşı Karşıya promegaweb izmir web tasarım

Modüler yapı

LG G5’in sadece önceki modelden değil, genel olarak rakiplerinden de ayrılmasını sağlayan özelliği, modüler yapısı. Telefonun alt kısmını piliyle birlikte ayırmak mümkün oluyor. Ayırdıktan sonra pili alt modülden ayırıp bunu yerine kamera özelliklerini daha rahat kullanmayı mümkün kılan özel mobil eklenebiliyor. LG, belli ki modüler telefon konusunda çalışmalarını sürdürecek.

Arayüz


Her iki modelde de sade ve işlevsel bir arayüz kullanmayı seçen LG’nin G5 modeliyle birlikte Optimus UX 5.0 arayüzünü duyurmuştu. Arayüz konusunda iki model de oldukça başarılı.

Ekran

Ekran konusunda her iki model de övgüyü hak ediyor. LG G4’ün 5,5 inç ve 1440×2560 çözünürlük sunan IPS ekranı oldukça başarılı. LG G5’te çözünürlük konusunda bir değişim yok. Ekran boyutu 5,3 inç olarak çok az küçülmüş durumda. Telefonu uyandırmaya gerek kalmadan ekranda önemli bildirimleri ve saati görmeyi mümkün kılan “Always On” (Her zaman açık) modu ise G5’i ayırt edici kılan bir yenilik.

İşlemci

Telefonlarda çipsetler önemli görev üstleniyor. Piyasanın hakim üreticisi Qualcomm’un Snapdragon 810 modelinde yaşanan ısınma sorunları sebebiyle LG G4’te daha eski bir model olan Snapdragon 808 kullanılmıştı. Fakat Qualcomm bu geçen bir yıl içinde ısınma ve diğer sorunları çözerek Snapdragon 820 işlemcisini çıkardı. LG G5 ve yeni nesil pek çok üst segment telefon bu işlemciyi kullanıyor. Yeni işlemci, performansın yanı sıra daha uzun pil süresi ve daha hızlı şarj da sunuyor. Snapdragon 820’de 4 adet 64-Bit’lik Kyro çekirdek ve Adreno 530 grafik arabirimini yer alıyor.

Kamera

Akıllı telefonlarda her bileşen konusunda teknoloji sürekli gelişiyor fakat kamera, üreticiler için daima daha bir öncelikli. Çünkü kullanıcıların en yoğun kullandığı özellik bu. LG’nin yeni amiral gemisi modelinde kamera oldukça önemli değişikliklere uğramış. G5’in çft arka kamerası hem alan derinliği hem de 135 derece geniş açı kazandırmış durumda. İki modeldeki megapiksel değerlerinde bir değişim yok. Fakat video ve fotoğrafta geniş açının çok iyi bir deneyim sunduğunu tekrar söylemeliyiz.

Kapasite

Depolama konusunda iki model de aynı durumda. 32 GB’lık alanı LG G4 modelinde kullanılan 32GB dahili depolama alanını micro SD ile genişletmek mümkün. G4’teki 3 GB’lık bellek kapasitesi, G5’te 4 GB’a yükseltilmiş durumda.

Pil

Çoğu özellik yeni modelde geliştirilmişken, pilde kapasitenin ufak da olsa düşüş göstermesi kafalarda soru işareti bırakıyor. G4’te 3000 mAh’lik bataryanın G5’te 2800 mAh’a düşmesi yeni modüler tasarıma bağlanabilir.

Genel

Piyasanın yeni üst seviye modellerinden LG G5, önceki model olan LG G4’e göre performans, tasarım ve yenilikçilik açısından kesinlikle daha üstün. Bununla birlikte, G4’ün de hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Çünkü hâlâ piyasadaki en iyi modellerden biri. Bu yüzden, iki model arasında tercih yaparken, bütçenizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

 

Web sitemizde yer alan herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.